Tangramma puzle

001-1

Adrianai Ziemassvētkos zem eglītes bija tangramma puzle (angliski tangram puzzle), kuru nopirku veikalā “Tiger”. Vēlējos padalīties ar ideju, kas, iespējams, arī jūsu bērnam varētu patikt (īpaši šajās aukstajās ziemas dienās, kad tik daudz laika tiek pavadīts telpās).

Šī spēle ne tikai izklaidēs bērnu, bet dos bērnam iespēju iepazīties ar ģeometriju un izdzīvot (ar taustes palīdzību) ģeometriskās figūras. Bērni mācās no konkrētā uz abstrakto. Kvadrāta redzēšana grāmatā (abstrakti) nedos bērnam tādu efektu, kā reāla (konkrēta) kvadrāta turēšana rokās. Ar šīs spēles palīdzību bērns jau neapzināti iepazīstas ar tādiem jēdzieniem kā trīsstūris, kvadrāts, paralelograms, perimetrs, laukums, …

Tagramma puzle sastāv no 7 ģeometriskām figurām – no trīsstūriem, kvadrāta un paralelograma.

Noteikumi, kas jāievēro, ir šādi:
* Jāizmanto visas 7 figūras;
* Tās nedrīkst viena otru pārklāt;
* Tām savstarpēji jasaskaras.
Tomēr noteikumi nav pats būtiskākais, galvenais, ka bērns darbojas un eksperimentē. :)

Apbrīnojami, cik daudz citu figūru var izveidot no šīm 7 figurām!

Šim rakstam pievienoju arī PDF failu, kurā redzamās figūras ir palielinātas tik lielas, lai tās atbilstu Adrianas puzles izmēriem.
Kā jau minēju, bērni mācās no konkrētā uz abstrakto. Augstākā pilotāža, strādājot ar šo puzli ir tā, ka bērnam/pieaugušajam iedod zīmējuma siluetu/kontūru un viņam ir jāizdomā un jāsaliek šis zīmējumus, izmantojot visas 7 figūras.
Adrianai, kurai ir 2,9 gadi, šāds uzdevums vēl ir par grūtu, tāpēc es šīs puzles izkrāsoju atbilstoši puzles gabaliņu krāsām un meitas uzdevums bija uzlikt atbilstošo figūru uz atbilstošā laukuma.

007-1

Šo spēli varētu iedalīt vairākos soļos:

1. Figūras tiek liktas uz izkrāsotajiem laukumiem;

002-1

2. Figūras tiek liktas blakus zīmējumam (jau tiek trenēta tāda spēja kā “kartes lasīšana” – orientēšanās telpā);

003-1

3. Figūras salikšana uz/blakus melnbaltai bildei;

004-1

4. Figūras salikšana, redzot kopējās figūras siluetu/kontūru.

005-1

Var arī dot bērnam krāsot melnbaltās tangramma puzles. Adriana pāris pakrāsoja. Man liekas, ka viņai tīri labi ir sanācis. :)

009-1

Internetā ir ļoti daudz resursu un zīmējumu, ko var salikt no šīm 7 figūrām. Ja jūs ar bērniem pāšreiz apgūstiet skaņas un burtus, tad šeit varat atrast paraugus tangramma burtiem.
Šajā adresē varat atrast arī tangramma puzles šablonu, kuru iespējams izdrukāt vai pārzīmēt uz cietāka kartona. Un šeit arī ir plašāks materiāls par puzli un tās pielietojumu, mācot bērnam par daļskaitļiem un ne tikai.

Lai jums jauks laiks kopā ar bērniem!

Evelīna :)

P.S. Un šeit PDF fails ar zīmējumiem.

Tangramma_puzles.pdf
Download this file

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s