Puika ar suni #grāmatuapskats

Šonedēļ mēs pieminējām 1941. gada 14. jūnija notikumu, kas ir skāris ļoti daudzas no mūsu ģimenēm. Vairāk nekā 15 400 Latvijas pilsoņu deportēja no Latvijas. #Komunistiskāgenocīdaupurupiemiņasdiena

Pirms nedēļas pabeidzu lasīt Ineses Zanderes darbus “Puika ar suni. Bailes” un “Puika ar suni. Bunkurs”. Man ļoti patika. Noteikti lasīšu kopā ar bērniem vai mudināšu viņus pašus tās izlasīt. Pašreiz grāmats “iet uz riņķi” pieaugušo vidū, bet drīz pie tām tiks arī bērni.
Izlasot grāmatas, manī ir atmodināta interese papētīt Žaņa Lipkes dzīvi un mēģināt saprast viņas motīvus, glābjot ebrejus savā sētā. Vai es/mēs tā varētu? Turpinu par šo domāt ..
Tu noteikti zini, ka 2018. gadā tika uzņemta spēlfilma par Žani Lipki “Tēvs Nakts” (filmas sākotnējais nosaukums bija Puika ar suni) un filmas scenārijs veidots pēc Ineses Zanderes grāmatas “Puika ar suni” motīviem.
Filma ir stāsts par Žani Lipki un viņa ģimeni, kas Otrā pasaules kara laikā no nāves izglāba 55 ebrejus.

Galvenā varoņa prototips ir leģendārā ebreju glābēja Žaņa Lipkes dēls Zigfrīds Ojars, saukts par Zigi. Zēnam bija tikai 8 gadi, kad sākās Otrais pasaules karš. Gan kara laika bīstamie notikumi, kas skāra visus Latvijas iedzīvotājus, gan Ziga vecāku neticamā drosme, glābjot no nāves cilvēkus, ko nacisti bija nolēmuši iznīcināt, zēnam bija smags pārdzīvojums. Zigis savām acīm redz ļaunumu. Sliktie ir tie, kas sit un šauj citus. Daudz grūtāk viņam ir saprast, vai tētis ir labs cilvēks?

Zigim nākas domāt par daudzām nesaprotamām lietām, ko dara pieaugušie. Viņa ģimeni no malas vēro kaimiņu meitene Silvija. Pirmās burtnīcas notikumi risinās 1941. gada vasarā un rudenī, un noslēdzas ar traģisku ainu – Rīgas geto iemītnieku izdzīšanu, lai nogalinātu viņus Rumbulas mežā. Burtnīcas 7 nodaļas stāsta par noslēpumiem, bailēm un Ziga uzticamo draugu – suni Džeri.

Stāsta otrajā daļā astoņgadīgais Zigis palīdz rakt paslēptuvi, iemācās brīdināt par briesmām un tuvāk iepazīstas ar bunkura iemītniekiem, kuriem nav viegli izturēt saspiestību un neziņu. Zigim jābūt ļoti uzmanīgam, lai nejauši neizpaustu bīstamo noslēpumu kaimiņu bērniem.

Grāmata ļauj gūt ieskatu par Žaņa Lipkes izveidoto unikālo, veiksmīgo glābšanas mehānismu, kurā bija iesaistīti vairāk nekā divi desmiti palīgu un nenotika neviena nodevība.

Dokumentālas liecības autore savij ar iztēli, veidojot sižetisku, emocionālu prozu, dodot bērniem iespēju ielūkoties sarežģītajos otrā pasaules kara notikumos un ieraudzīt tur pašu galveno – cilvēka individuālās izvēles iespēju, kas pastāv vienmēr, arī visgrūtākajos laikos; iespēju būt cilvēcīgam.”

Teksts no izdevniecības “liels un mazs” mājas lapas.

Grāmatā ir ļoti skaistas mākslinieka Reiņa Pētersona ilustrācijas.

Pieminot 14. jūniju,
Evelīna

#iesaku #pirkupati #ŽanisLipke #dzīvāgrāmata #Latvijasvēsture

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s