“Brālis ozols, māsa liepa” #iesakugrāmatu

Mums ar bērniem ir tāds joks – ejam pa mežu, redzam ievas koku augam kādā savādā vietā un nosakām: “Ā, meža strazds laikam.” 😅😎🙈

Maija sākumā bijām Rucavā un no Rucavas muižas kalna redzējām skaisto ieleju ar ievām uz robežas ar Lietuvu. Ievas ziedēja, viss smaržoja.

Interesanti, kurš tās ievas ir iesējis tik savādās vietās?

Varbūt Tu atceries no savas bērnības Jāņa Baltvilka un Edgara Folka grāmatu “Brālis ozols, māsa liepa”? Prieks, ka grāmata ir izdota atkārtoti un vairs nav jāmeklē ibook internetlapā vai kādā citā grāmatu mednieku Facebook grupā. 😅

Augustā un septembrī ievu zaros redzamas melnas ogas. Katrai ogai vidū ir kauliņš ar kodolu – ievas sēklu. Kas ir šīs ogas nogaršojis, tas zina, cik rūgtas tās ir. Tomēr meža strazdi un citi putni tās labprāt ēd. Putni norij ogas ar visiem kauliņiem, taču kuņģī kauliņi netiek sagremoti. Ievu kauliņi, kādu laiku ceļojuši putna vēderā, nokrīt zemē. Ja kauliņš nokritis piemērotā vietā, nākamajā pavasarī tur sāk augt jauna ieviņa.”

Autors Jānis Baltvilks “bija cilvēks, kurā patiesa mīlestība pret dabu un tās daudzveidību apvienojās ar dziļām zināšanām un rakstnieka talantu. To visu viņš lika lietā gan savā zinātniskājā darbā, būdams putnu pētnieks, gan rakstīdams dzejoļus un pasakas, gan dzīvē un grāmatās stāstītdams par augu un dzīvnieku pasauli un aicinādams to sargāt un saudzēt.”

Šo grāmatu es lieku “dzīvo grāmatu” grāmatplauktā līdzās citām Jāņa Baltvilka grāmatām. Grāmatā Tu varēsi izlasīt ne tikai par ievu, bet arī ozolu, liepu, bērzu, kļavu, osi, apsi, vītolu un kārkliem, vīksnu un gobu, melnalksni un baltalksni, pīlādzi, lazdu, egli, priedi un kadiķi. Ir atsevišķa nodaļa par mežiem.

Grāmatu iesaku ņemt līdzi pastaigās vai piknikā. Piesēst pie kāda no nosauktajiem kokiem un izlasīt, ko tad Jānis Baltvilks par to ir uzrakstījis. Ļoti saistoši un interesanti! Būs ko atpakaļceļā pārrunāt un pādomāt.

Lai izzinoša vasara!

Sveicieni,
Evelīna 👋🙂

P.S. Grāmata “Brālis ozols, māsa liepa” ir Jāņa Rozes apgāda dāvana projekta “Evelīnas virtuālā skola” ietvaros. #montesorimājasapstākļos #staytuned

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s