Eksperiments ar krāsām

Jūlija pēdējā sestdiena mums bija eksperimenta diena. Kādu laiku atpakaļ Adrianai biju nodemonstrējusi, kā no trīs pamatkrāsām – dzeltenās, zilās un sarkanās – var iegūt oranžo, zaļo un violeto (vai pat brūni melno :)). Šoreiz no teorijas pārgājām uz praksi, proti, ļāvu Adrianai pašai eksperimentēt.

Eksperimentam mēs izmantojām:
* trīs trauciņus pamatkrāsām;
* citus trīs trauciņus, kur krāsas tika jauktas;
* pārtikas krāsvielas (ar pārtikas krāsām krāsainais ūdens ir dzidrs un ļoti skaisti izskatās, kad sajaucas; vēlāk eksperimentējām arī ar akvareļkrāsām – process bija tikpat saistošs, bet izpalika dzidrums :));
* vēl papildus priekš maisīšanas izmantojām otiņu, bet ūdens iepildīšanai trauciņos – špricīti, kas šo posmu padarīja vēl interesantāku :)

Eksperiments soli pa solim:

Mazajos trauciņos iepilda ūdeni.

Eksperiments-01

Tad pievieno pārtikas krāsvielu (vai arī ar otiņu iemaisa akvareļkrāsu. Šeit gan jāatzīmē, ka tad būtu nepieciešams vēl viens trauciņš, kurā izskalot otiņu pēc katras krāsas paņemšanas vai arī katrai krāsai jāņem sava otiņa).

Eksperiments-02

Tad pārbauda, vai ir īstā krāsa. :)

Eksperiments-05

Kad visas krāsas ir sagatavotas …

Eksperiments-03

un veiksmīgi nosargātas no mazā brāļa, tad …

Eksperiments-06

var sākt jaukšanas procesu un priecāties par rezultātu! :)

Eksperiments-04

Tātad, sajaucot sarkano ar dzelteno krāsu, tiek iegūta oranžā, zilo ar dzelteno – zaļā, un sarkano ar zilo – violetā. Bet to jau Tu noteikti visu zini! :) Un, ja sajauc visas iegūtās krāsas kopā, tad … no pārtikas krāsvielām sanāk sūnu zaļš un no akvareļkrāsām kaut kas starp brūnu un melnu.

Process ir ļoti krāsains un skaists. Adriana eksperimentu ar pamatkrāsām veica vismaz 20 reizes, ja ne vairāk. Tik lēja ūdeni, pievienoja krāsu un jauca … lēja, pievienoja krāsu un jauca… :) Dienas pirmajā pusē Adriana darbojās ar pārtikas krāsām (viņai patika process, kad vajadzēja krāsu iepilināt trauciņā, tas prasīja īpašu koncentrēšanos un roku veiklību) un vakarpusē darbu turpināja ar akvareļiem. Kad ar pamatkrāsam bija pietiekami daudz darbojusies viņa pati izdomāja mēģināt jaukt arī citas krāsas, piem., rozā ar violetu un melnu vai zaļu ar sarkanu un baltu …

Vakarā pirms gulētiešanas vēl pārrunājām, kā var iegūt oranžo, zaļo un violeto krāsu, un Adriana ļoti laba prata pastāstīt, kas ar ko ir jāsajauc, lai attiecīgo krāsu iegūtu! Ar šo eksperimentu praksē varēju labi novērot kā bērns no konkrētām lietām nokļūst pie abstrakcijas jeb, izdzīvojot, izjūtot krāsu jaukšanu praktiski bērns vakarā varēja pastāstīt teorētiski, kā katru krāsu var iegūt. Interesanti! Ļaujiet bērniem darboties un sajust/izjust/piedzīvot lietas un ne tikai!

Un Adrianas vārdu krājumu ir papildinājis jauns vārds – “ekspe(r)iments”. :)

Varbūt priekšā stāvošā sestdiena var būt kādu eksperimentu diena arī Tavam/-iem bērnam/-iem! Lai  izdodas un līdz nākamajai reizei,
Evelīna :)

P.S. Par eksperimentiem runājot, aizvadītajā nedēļā iepazinos ar grāmatu “Mana lielā zināšanu grāmata”. Anotācijā ir rakstīts, ka grāmata “piedāvā vienkāršus eksperimentus, kurus var paveikt ar ikdienā izmantojamiem priekšmetiem. Detalizētas instrukcijas, vienkārši skaidrojumi un krāsainas fotogrāfijas palīdz bērniem ar interesi apgūt zināšanas.” Tiešām laba – tā ar īsiem un konkrētiem aprakstiem zem fotogrāfijām ieinteresē bērnus un arī pieaugušos veikt vienu vai otru eksperimentu.

2 domas par “Eksperiments ar krāsām

  1. Forši! Tikai mazajam brālim arī, lūdzu, savu galdiņu, kur jaukt krāsas :D

  2. Piekrītu! Nākamajā dienā pēc aprakstītā eksperimenta jau gandrīz sanāca … gandrīz ;) … toties vakar abi ar māsu eksperimentēja ar guašām un zīmēšanu uz nebēdu. Niklāvs ar krāsu bija gandrīz līdz padusēm. :)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s