Janvāris 2012

Jau pirms gada vēlējos veikt blogā ierakstus katra mēneša beigās, kas būtu kā atskats uz aizvadīto mēnesi – lai radi un draugi var izlasīt, kā mums ir gājis, un lai mēs paši pēc gada atcerētos ikmēneša spilgtākos momentus!

Adite_sniega_

Ko tad mēs labu šājā mēnesī esam sadarījuši.

 • Lielāko mēneša daļu dzīvojāmies pa Kurzemi, kur mums ir lauki un lauku sēta ar govīm, aitām, vistām, cūkām, kaķi un suni (gluži kā Montessori “Ferma” ;))
 • Mēneša sākumā atskatījāmies uz 2011. gadu un izveidojām aizvadītā gada Svētību sarakstu un pasapņojām/plānojām šo gadu un izveidojām 2012. gada Cerību sarakstu – lietas, ko vēlētos sasniegt/realizēt/izlasīt/uzrakstīt/ …
 • Visi bijām pie zobārsta. Adriana un Niklāvs bija pirmo reizi. Tas bija interesanti. Pirms tam ar bērniem par šo procesu runājām, parādīju internetā kāds izskatās zobārsta krēsls, pastāstījām, ko zobārsts dara un iepriekšējā vakarā bērni sāka spēlēt zobārstos: viens iesēdās krēslā, atvēra muti un otrs apskatījās. Tad mainījās vietām. :) Nākamā dienā devāmies ceļā un pirms tam bijām atrunājuši, ja bērni parādīs zobārstam zobus, tad būs kāds pārsteigumus (uzlīmes). Aizbraucām, iepazināmies, tētis kā drosmīgākais savus zobus rādīja pirmais. Bērniem bija iespēja paspaidīt pogas un likt tētim krēslā vizināties uz augšu un leju, stāvāk un lēzenāk. Tad aicinājām Adrianu apsēsties krēslā. Saņēmām noraidījumu. Tad mamma parādīja savus zobus. Tad atkal aicinājām Adrianu. Bet nekā. Galu galā Adriana parādīja savus zobus krēslā neiesēžoties un Niklāvs krēslā iesēdās, bet zobus neparādīja. Uzlīmes gan abi bērni dabūja. :) Drīz būs jāuzsāk pārdomāta kampaņa par zobu tēmu, lai pavasarī Adrianai varētu salabot divus caurumus (šājā pirmajā reizē dakterītei izskatījās, ka divi tā kā veidojas). Kampaņa sevī varētu ietvert kādu īpašu materiālu palasīšanu, sarunas par zobiem, mikrobiem, baktērijām, par zobārstiem u.tt. :) To mēs sauktu par emocionālo gatavošanos zobu labošanai.
 • Janvāra sākumā/vidū visiem bērniem un arī Andrim bija konjunktivīts. Tagad ar actiņām viss labi!
 • Andrejs (4 mēn.)  turpina smaidīt, runāties un rosīties, mēģina palocīties un viegli sāk trenēties velšanās procesam. Brīžiem ir licies, ka viņam jau sāk nākt kāds zobs, kas mani nepārsteigtu, jo iepriekšējiem bērniem pirmais zobs ir bijis vēl pirms viņi apvēlās.
 • Niklāvs (2,3g.v.) ir sācis daudz un dikti runāt. “Top” teikums bija no dziesmas par Ziemassvētiem:

“Maza, maza eglīte. Asas, asas adatas!”

 • Niklāvs ir sācis saukt vārdos visus radiņus, priekšmetus ap sevi, vārdus, kurus aicinu viņam atkārtot. Brīžiem izklausās tik “tūristiski”, kā tāds maziņš ārzemnieks – mēģina pateikt vienu vai otru vārdu ar sirsnīgu akcentu/uzsvaru.
 • Adriana (3,8 g.v.) turpina dziedāt gan ejot gulēt, gan no gultas ceļoties, gan pa trepēm ejot, gan vienkārši pārvietojoties pa dzīvokli. Mīļākās Ziemassvētku dziesmas, kuras mūsmājās vēl joprojām tiek dziedātas ir “Priecīgi Ziemassvētki” un “Eņģeļus mēs dzirdējām”. Adrianai ļoti patīk dziedāt un tas arī labi sanāk. Sākam apsvērt domu viņu vest uz kādām muzikālām aktivitātēm. Adrianai patīk spēlēt dažādas spēles saistītas ar burtiem un cipariem, kā arī turpinām mācīties, izmantojot “Memory game” un “Domino” principus. Par mūsu “Ziemas priekiem” var izlasīt iepriekšējos bloga ierakstos.
 • Es pati turpinu rosīties un gatavot dažādus Montessori stila materiālus. “Saules sistēmas” materiāls pamatdemonstrējumam ir pabeigts.
Planetas
 • Esmu iesākusi gatavot “Zemes un ūdens formas” materiālu. Un vēl vairāki materiāli stāv rindā un gaida, kad tiem pieķeršos. Ceru kādreiz par šiem materiāliem uzrakstīt arī blogā.
 • Aizvadītajās dienās iekārtojām bērniem praktiskās dzīves vingrinājumu plauktus. Tajā ir atrodami vingrinājumi, kas saistīti ar bēršanu (pupiņu pārbēšana gan no traucina uz trauciņu, gan ar karotu) un liešanu (darbs ar ūdeni, špricīti, piltuvi). Ir bļoda ar pupiņām, kurā jāmeklē dārgumi (stikla akmentiņi). Jau vairākas dienas bērni ar lielu prieku rosās un darbojas. Pirms tam šīs lietas stāvēja viņiem nepieejamā vietā (augstākajos plauktos) un pēc rakstiska ;) iesnieguma, kuru trīs dienu laikā izskatīju, attiecīgo lietu izsniedzu. :D Tā otra puse šim visam, protams, ir izliets ūdens un pupiņu biršanas uz grīdas skaņa. ;)
 • Janvāra beigās biju arī uz semināru bērnu dārzā “Rīgele”, kurā klātesošos iepazīstināja ar dažiem sensorikas materiāliem un Montessori “Fermu”, kuru izmanto arī valodas apguvei un vēlāk jau vārdšķiru un teikuma uzbūves/analīzes apguvei. Man pašai labs atgādinājums no seminārā dzirdētā bija teikums:

“Kļūda ir attīstības AVOTS!” Bērniem ir jāiemāca kļūdu pamanīt, nepārdzīvot un ar prieku izlabot.

 • Tad nu vakar, kad Niklāvs ūdeni lēja un pārlēja pāri, kļūdu pamanījām un mācījāmies to izlabot. Bērni attieksmi pret kļūdām pārņem no vecākiem, tāpēc piedomāsim pie tā, kā mēs paši attiecamies pret neveiksmēm. Es pati vēlos, lai mani bērni kļūdas pārāk nepārdzīvo, bet, lai sasparojas un vēlas tās izlabot, vēlas attīstīties un pilnveidoties.
 • Vēl man prieks, ka pāris rītus izdevās pamosties pirms visas saimes un kādas minūtes veltīt sev – palasīt (parasti Bībeli un tad, ja sanāk, mēģinu izlasīt kaut ko no grāmatas “Montessori at Home” vai kādas citas), parakstīt (man ir tāda Lūgšanu kladīte (jeb kā angliski saka “Journal”)) un varbūt pat ieskriet dušā un uzkrāsot acis. ;) Tad varētu teikt, ka rīts ir jauki iesācies (taču jāpiemin, ka šādi rīti pa visu janvāri bija uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi). Ja man ir izdevies rītu tā jauki iesākt, tad arī diena tiek veiksmīgi aizvadīta un man ir spēks rosīties ar bērniem. Janvārī neiztika arī bez zibeņošanas dienām – kad bērni dabūn no mammas īpaši trūkties un, kad mammai nav pareizā attieksme pret kļūdām. :D
 • Janvāra beigās ar Krūmiņu dienu Zani un viņas bērniem uzsākām projektu “Spēlēsim skolu”. Domāju, ka par šo mūsu kopdarbošanos kādā no nākamajiem blogu ierakstiem pastāstīsim. Bet trīs vārdos tā ir kopīga tikšanās ar mērķi mūsu bērniem kaut ko interesantu un noderīgu iemācīt (sākām ar Montessori vingrinājumiem no Kosmiskās audzināšanas materiāliem).
 • Mans janvāra atklājums ir blogs/interneta vietne “A Holy Experience”. Ļoti patīk rakstītājas skaistā angļu valoda.
 • Andris janvāra sākumā izveidoja jaunu mājas lapu – fotogrāfiju portfolio. Kādās no bildēm var redzēt arī mūs.

Tāds ir bijis mūsu janvāris! Un kas ir Tavi spilgtākie janvāra momenti?

Jauku un sirsnīgu februāri vēlot,
Evelīna :)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Foto: A. un E. Sproģi

5 domas par “Janvāris 2012

 1. Zemes un ūdens formas!!!! No kā? Super! Skolas spēlēšana ir ļoti mērķttiecīgs pirmais solis ;)

 2. No veidošanas masas. Redzēsim, kā kalpos. It kā pie sacietēšanas krāsni nevajadzēja. Ir nokrāsotas brūnas (ar akrila krāsu, kas skaitās ūdens izturīga) un rīt līmēšu iekšā trauciņos un būs jāizmēģina. Piektdien ar bērniem ar šo iepazīsimies. Arī “Zemes un ūdens” formas ir viens no ierakstiem, kas kādreiz būtu blogā jāīeliek. Kādreiz. ;)

 3. Kā vienmēr interesanti lasīt par jūsu ģimenīti:). Es arī biju jau pabijusi šajā lapā, mūzika patīk. Pati autore – iedvesmojoša!

 4. Olivera šomēness lielo pārmaiņu laiks – aktīvi trennējas rāpošanā – nostāties rāpus māk un ar katru dienu arvien ilgāk sanāk, bet uz priekšu rāpus vēl netiek, tikai šūpojas :)Un vakar atklājām pirmo zobiņu.

 5. Madara, prieks, ka apdeitoji info par mūsu gaitām! :)Inese, prieks par Olivera gaitām un attīstību! :)Andrejs tagad ir sācies trenēties uz velšanos – lokās un lokās, uz vēdera vēl netiek, bet vēlme ir redzama. :)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s