Gadalaiku aplis

Ga_no_papira

Man ļoti patīk Montessori pieeja/ideja gada prezentēšanai – ar gadalaika apli.

Tas sastāv no 4 krāsām un katra krāsa reprezentē savu gadalaiku. Zilā – ziemu, zaļā – pavasari, dzeltenā – vasaru un sarkanā – rudeni. Šis materiāls tiek izmantots kopā ar vairāk kā 2 metrus garo Gada ķēdi (par to varēsi lasīt nākamajā bloga ierakstā), bet mēs sākumā strādājām ar gadalaiku apli, kas bija izveidots tikai no četrām A4 lapām. Tagad mums ir aplis, kas ir uzšūts no auduma, un tas ir krietni lielāks kā mūsu papīra aplis.

Šo materiālu bērniem demonstrēju šādi – izkārtoju apli uz paklāja un tad pastāstīju, ka ir četri gadalaiki, kā tie viens otram seko (piezīme vecākiem – tā kā Zeme griežās pretēji pulksteņa rādītāja virzienam, tad arī aplī gadalaiki ir izkārtoti pretēji mums pierastajam virzienam) un, kā mēs katrā gadalaikā varam darīt atšķirīgas lietas. Man bija sagatavotas fotogrāfijas ar Adrianu katrā no gadalaikiem. Rādīju tās bērniem, runājām par to, kas fotogrāfijā redzams (piem., 18. novembra svinības, Lieldienu olu meklēšana, Adrianas dzimšanas diena) un tad to ielikām attiecagajā sektorā.

Ga2
Ga3
Ga4
Ga6
Ga5

Vēl kādā grāmatā noskatījos ideju (grāmatu sauc “Spēļu grāmata. Mācību spēles un rotaļas bērniem no 3 gadu vecuma”, Zvaigzne ABC, 1997. gads (daudzu autoru kolektīvs)), kuru līdz galam ir realizējusi Dārgumu Zane.
Katram gadalaikam no filca uztaisīju kolāžu, kuru bērns pats var salikt.

Filca_gadalaiku_kolaza

Vēl mums mājās ir kādas spēles un materiāli, kas ļoti labi “iet kopā” ar gadalaiku apli.
Omama Ligita no Nīderlandes atveda šo koka grāmatiņu – puzli. Katram gadalaikam tajā ir savs atvērums un puzles.

Gadalaiku_gramata_-_kolaza

Adrianai Ziemassvētkos radi uzdāvināja šo gadalaiku loto. Arī tas tagad lieliski papildina mūsu gadalaika materiālu klāstu.

Gadalaiku_loto_kolaza
Savukārt draudzenes organizētajā pasākumā par mākslu ieraudzīju šādu lielisku ideju: franču gleznotāja impresionisma aizsācēja Kloda Monē gleznas izkārtotas aplī atbilstoši gadalaikam.
Gadalaiku_gleznu_kolaza
Arī šajā materiālā var iestrādāt kļūdu kontroli un bērns, strādājot individuāli, var pārbaudīt, vai ar uzdevumu ir ticis galā pareizi vai arī darīt kā dažkārt Adriana – izkārtot gleznas pēc kontrolpunktiem un tad skatīties, kurš Monē darbs tas īsti ir. Darbu nosaukumus vēl nemācāmies, bet ar lielākiem bērniem to noteikti varētu darīt.
Saldajā ēdienā iesaku paviesoties šajā Kloda Monē virtuālajā galerijā (fonā skan arī ļoti skaista mūzika) un iedvesmoties nākamajiem, iespējams ar bērnu apmācību saistītiem, projektiem.
Veiksmīgi,
Evelīna :)
P.S. Šādi ar gadalaiku “apli” (jeb taisnstūri ;)) strādāja Krūmiņu dienu Zane ar saviem bērniem.

3 domas par “Gadalaiku aplis

    1. Skatoties no bērna, tas var būt pirms 3 gadu vecuma, drīz pēc 3 gadu vecuma.
      Sākumā uz apļa sektoriem/gadalaikiem varētu likt kādas 3D figūriņas, kas būtu saistītas ar konkrēto gadalaiku. Var arī paņemt kaut ko no bērna apģērba un arī sašķirot pa gadalaikiem.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s