Eksperiments ar pienu jeb salūts par godu Valsts svētkiem

Jau kādu laiku vēlējos ar bērniem uztaisīt eksperimentu ar pienu, kuru vairākos blogos biju redzējusi. Viendien pie brokastu galda to arī īstenojām (briedu, briedu un beidzot tam nobriedu, bet kā izrādījās, nevajadzēja nemaz tik ilgi gatavoties). Ja pie rokas ir piens, trauku mazgājamais līdzeklis, pārtikas krāsviela, kāds trauks (ne pārāk dziļš) un ausu tīrāmie kociņi, tad eksperiments var veiksmīgi noritēt un tas nebūt nav laikietilpīgs.

Traukā – uz šķīvja – tiek uzliets piens. Tad pienā iepilina mazliet pārtikas krāsvielas (pilināju vienu pilienu). Uz burciņas vāciņa (kas redzams augstāk attēlā) uzspiedu mazliet trauku mazgājamo līdzekli, lai bērni ar ausu tīrāmo kociņu tam labāk tiktu klāt.

Un tad seko tā interesantākā daļa – iemērc ausu tīrāmo kociņu trauku mazgājamā līdzeklī un pieskaras pienam tajā vietā, kur ir iepilināta pārtikas krāsviela. Momentā notiek tāds kāds mazs salūts un krāsa “aizlido” uz visām pusēm. Brīžiem veidojās tādi skaisti glābšanas riņķi vai arī kas līdzīgs olimpiskajiem riņķiem.


Kā jau noproti, ar vienu reizi nebūt nebija pietiekami. ;) Kopumā pasākums tika atkārtots 4 reizes. Vienu reizi es  nodemonstrēju, un 3 reizes bērni  paši taisīja eksperimentu (es gan pienu lēju pati un krāsu arī pilināju pati, bet to noteikti var ļaut darīt arī bērnam, taču atzīšos – man bija mazliet žēl izejvielu, jo paspēju jau iedomāties, ka piens noteikti tiktu pārliets pāri šķīvja malām un krāsa arī tiktu piepilināta vairāk nekā viena pilīte vienlaicīgi. ;) Nākamreiz labošos!)

Brīžiem veidojās ļoti skaistas gleznas. Viena bija īpaši glīta, bet nepaspēju nofotografēt.

Tad, kad eksperiments tika veikts jau trešo reizi, atskanēja jautājums – vai drīkst arī ar rokām? Kāpēc gan nē. Tad nu bērni turpināja eksperimentēt ar rokām.

Es izmēģināju ausu tīrāmā kociņa vietā izmantot savu pirkstu un arī sanāca tāds pats efekts.

Pēc tam eksperimentā tika iesaistīti arī citi palīglīdzekļi, piemēram, papīra dvielis. Zemāk var redzēt krokodilu un divus krupjus. ;)

Es esmu vēl ceļā uz to, lai saprastu, kas tur īsti tajā šķīvī notika. Būs jāizprašņā tētis (fizikas profesors), tikai mazliet bail, ka viņa atbilde varētu būt man par gudru ;) un par garu (jo, lai saprastu šo, iespējams, ir jāsaprot vēl kādas lietas un varbūt pat jānoklausās kāds īsais kurss par virsmas spraigumiem un molekulām un visu pārējo ;)). Bet vienu dienu es to visu sapratīšu! Jo es gribu saprast. :) Pārtikas krāsviela šajā eksperimentā kalpo tikai kā reakcijas atspoguļotāja (vai kā nu to gudri sauc) – tā nav vainīga pie “eksplozijas” jeb salūta. “Eksplozija” rodas tāpēc, ka trauku mazgājamais līdzeklis saskaras ar pienu.

Šajā blogā ir ļoti krāšņi atainots šis eksperiments.

Lai jauka jaunā diena un varbūt pie brokastu/vakariņu galda izmēģiniet šo eksperimentu!

Sveicieni,
Evelīna :)

6 domas par “Eksperiments ar pienu jeb salūts par godu Valsts svētkiem

  1. Es domāju, ka vnk trauku mazg.līdzeklis šķīdina taukus, tad kad taukainā pannā ielej ūdeni un iepilina trauku mazg.līdz. tad tie tauku pleķi uzreiz “aizbēg” :D Tas tāds nefiziķa skaidrojums :D

  2. pamēģini paņemt super treknu pienu, vajadzētu būt lielākiem efektiem (manuprāt) :) bet tas arī tāds nefiziķa viedoklis :D

  3. Pilnīgi neticami, bet man tieši “pa rokai” ir viss nepieciešamais..zinu, ko darīšu, kad rīt sagaidīšu Emī no dārziņa :))

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s