Spēlēsim skolu – cilvēka ķermenis jeb Sirsnīgā vārda dienas ballīte

Šodien mums bija pirmā 2014. gada Ģimeņu skolas tikšanās! Pašreiz ģimeņu skolā ir iesaistījušās 4 ģimenes, kuras kopīgi skolo 9 bērnus (ideālā variantā tiekamies reizi nedēļā). Bērni ir vecumā no 1 līdz 6 gadiem. Bērnu intereses un noslogojums citās nedēļas dienās ir atšķirīgs – viens iet uz bērnudārzu, cits uz atsevišķām nodarbībām interešu centros, bet reizi nedēļā pusi dienas pavadām kopā.
Kopš 2013. gada rudens esam pārdēvējušies par ģimeņu skolu.

Izrādās, ka no iepriekšējā gada mums ar Zani (starp citu, Zanei ir jauns bloga veidols. Iesaku apskatīties!) nav bijuši blogierakstu par šo tēmu, tāpēc labojamies un šodien publicēšu ierakstu, kurš jau gadu atrodas manā blogierakstu melnrakstu mapē. Tajā laikā mūsu kopā būšanu sauca “Spēlēsim skolu”. Par pašu pirmo mūsu tikšanās reizi, kurā ir aprakstīts, ko šajās reizēs darām, var lasīt šeit.

– – – – –

Februārī atsākām Spēlēsim skolu nodarbības. Zane nāca ar iniciatīvu par to, ka jauno gadu varētu uzsākt ar cilvēka ķermeņa iepazīšanu. Šajā blogierakstā atspoguļošu mūsu pirmo divu nodarbību gaitu.

Sākām ar to, ka uz lielajām papīra loksnēm (pirktas veikalā “Baltijas papīrs” Tērbatas/Stabu ielu stūris, toreiz 5 vai 10 santīmi par loksni) apvilkām katra bērnu kontūru.

IMG_9254+

Pēc tam bērni sevi izkrāsoja/uzzīmēja (visām meitenēm bija princešu kleitas :)).

IMG_9264+

Nākamajā tikšanās reizē svinējām Adrianas vārda dienu un Spēlēsim skolu nodēvējām par “Sirsnīgo ballīti”. Šajā tikšanās reizē runājām par sirdi un par asinsriti.

Uz lielās lapas apvilkām vienu no bērniem. Uzzīmējām, kur atrodas smadzenes un plaušas, tad pielīmējām sirdi. Kopā ar bērniem parunājām, ka mūsu sirds ir aptuveni tik liela kā mūsu dūre. Attēlā redzamā sirds nav īsti proporcionāla attiecīgajam ķermenim. Runājām, ka sirds ir ļoti svarīgs orgāns, tā ir kā pumpis, kā mūsu motors.

IMG_9543+

Tad katram bērnam tika iedota zila A4 lapa, kurai otrā pusē bija pielīmēta A4 sarkana lapa. Bērniem vajadzēja lapas sagriezt mazos taisnstūrīšos. Katram taisnstūrim viena puse bija zila un otra sarkana.

IMG_9539+

Kad tas bija veiksmīgi izdarīts, tad Zane bērniem pastāstīja par sarkanajām asinīm (par arteriālajām asinīm, kas ir pildītas ar skābekli un apgādā mūsu ķermeni ar to) un par zilajām (par venozām, kas ir pildītas ar oglekļa dioksīdu (ogļskābo gāzi, CO2)) un

IMG_9562+

par lielo un mazo asinsrites loku. Artērijas ir asinsvadi, pa kuriem asinis plūst no sirds uz visiem ķermeņa orgāniem (sarkanās krāsas taisnstūri) un pa vēnām asinis tiek piegādātas no ķermeņa orgāniem uz sirdi (zilās krāsa taisnstūri). No sākuma bērni varēja ar taisnstūriem kā ar mašīnām pabraukāt – prom no sirds sarkanā veidā un tad, pagriežoties uz otru pusi un kļūstot zilas, atpakaļ uz sirdi.

IMG_9564+

Pēc tam bērni krāsoja sirdis un tās kambarus.

IMG_9572+

IMG_9582+

Kamēr cit bērni krāsoja, tikmēr Niklāvs grieza un grieza, kamēr viss papīrs bija sagriezti baltos tainstūra formas gabaliņos.

IMG_9575+

Tad mēs noskaidrojām, cik daudz asiņu ir pieaugušā cilvēkā un cik daudz tas īsti ir. Informācijas avoti vēsta, ka pieaugušajam tie ir 4 līdz 6 litri. Tad nu ņēmām mērkrūzi un katrs lielais bērns ielēja pa litram spainī (~5l).

IMG_9586+

Pēc tam skatījāmies (ar baloniņu, ko lieto maziem bērniem iesnu gadījumā, kad jāatsūc puņķi), kā sirds pumpē asinis.

IMG_9600+

Kopīgajā našķu laikā gatavojām sirsnīgas siermaizītes.

IMG_9606+

Un saldajā bija saldās sirds maizītes, kurās katrs bērns mēģināja attēlos 4 sirds kambarus.

IMG_9613+

Kā sveiciens draugiem bija Adrianas sagatavotie sirsniņformas groziņi ar tādas pašas formas cepumiem.

IMG_9529+
IMG_9526+

Bija gardi!

Nākamajā tikšanās reizē runājām par skeletu. Par to varēsi lasīt kādā citā ierakstā!

Idejas, kā ar bērniem mācīties par cilvēka uzbūvi, pārsvarā atradām caur Pinterest. Mani “sapinojumi” (jeb uz manas virtuālās “korķa tāfeles” piespraustās idejas) par šo tēmu atrodami šeit.

Ar sveicieniem,
Evelīna :)

2 domas par “Spēlēsim skolu – cilvēka ķermenis jeb Sirsnīgā vārda dienas ballīte

  1. Man ļoti patika tā asinsrites aktivitāte ar dažādas krāsas papīrīšiem. Tik uzskatāmi un saprotami! Super! Līdz šim par to nebiju kaut kā aizdomājusies!
    Cearms, ka drīz Jūsu ģimeņu skola neizaugs par veselu klasi!:):):)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s