Nodarbība bērniem “Sajust pasauli”

Pavasarīgi sveicieni otrdienā!

Padalīšos ar to, kā mums sestdien gāja biedrības “Pumpurs” Montesori istabā (Olainē), kur kopā ar 13 bērniem un dažiem vecākiem sajutām pasauli. Paldies Jolantai par viesmīlību un sadarbību!

Iespējams, ka kādas no bildēs redzamajām idejām, Tev noderēs ikdienā, darbojoties ar bērniem vai arī, gatavojoties bērnu dzimšanas dienas svinībām!

Šajā nodarbībā runājām par cilvēka piecām maņām (redze, dzirde, oža, garša un tauste) un caur dažādām aktivitātēm likām maņas lietā.

E1+

Augstāk redzamajā fotogrāfijā spēlējam spēli “Kas ir pazudis”

  • uz paklāja izliek lauku sētas iemītniekus (mums bija 10, taču pavisam maziem bērniem varētu likt tikai 3),
  • kopā ar bērniem pārrunā, kas katrs ir.
  • Tad visus zvēriņus apklāj ar lakatu un bērniem liek aizvērt acis.
  • Kamēr bērniem acis ir aizvērtas, skolotājs vai mamma noslēpj kādu zvēriņu (sāk ar vienu un vēlāk skaitu palielina).
  • Tad bērni ver acis vaļā un mēģina atcerēties/saprast, kurš no zvēriņiem ir pazudis.

Šo spēli var spēlēt arī virtuvē, gaidot, kamēr top brokastis, pusdienas vai vakariņas. Var spēlēt mašīnā, var spēlēt pie ārsta uzgaidāmajā telpā. Bērnam acu priekšā izliek dažādus priekšmetu (no virtuves atvilknes, no mammas rokassomiņas, …) un spēle var sākties.

Vēl viena spēles variācija ir šāda – viens no bērniem aizver acis vai iziet no telpas un tikmēr pārējie vai nu samainās vietām, vai samainās ar apģērbu (piem., samaina, pirms tam iedotas šallītes, lakatiņus) un pēc tam bērnam, kuram bija aizvērtas acis ir jāpasaka, kas ir izmainījies. Pirms tam var vienoties, cik izmaiņas drīkstētu notikt.

1658672_536751729756402_325611096_o+

Šajā bildē ir iespēja redzēt Jolantas Montessori istabu, kur nedēļas ietvaros notiek dažādas individuālās nodarbības. Par to, kādi pasākumi un nodarbības notiek Montesori istabā Tu vari uzzināt biedrības “Pumpurs” lapā draugiem.lv un facebook.

Gatavojamies spēlei “Kā plaukst puķes/ziedi”. Tuvojas pavasaris un pavisam drīz plauks puķes. Katrs bērns paņēma lakatiņu, pēc tam ieslēpa to savās plaukstās (tā, lai no lakatiņa neko neredzētu) un skaistas mūzikas pavadībā vēra plauktas (pēc iespējas lēnāk) vaļā un skatījās, cik skaisti plaukst viņa zieds (lakatiņš).

E7+

Bērniem šī aktivitāte ļoti patika – tika prasīts atkārtojums! :)
Pieredze rāda, ka arī pieaugušajiem šī spēle ļoti patīk!

1956855_536752016423040_1131264761_o+

Augstāk fotogrāfijā var redzēt aktivitāti, kas saistīta ar ožu. Iepazīstināju bērnus ar 5 smaržām – lavandas ziediem, krustnagliņām, piparmētru, kanēli un kafiju (šīs lietas tika iebērtas caurspīdīgos trauciņus, bērni ne tikai pasmaržoja, bet arī varēja redzēt attiecīgo vielu). Apskatījāmies fotogrāfijas. Pēc tam bija grūtākais (ar ko bērni lieliski tika galā), bija jāpasmaržo  attiecīgā viela, kas bija iebērta mazajās brūnajās pudelītēs un jāpasaka, kas tā ir.

1836649_536752009756374_1779415255_o+

Bērniem dažādas izjūtas raisīja garšas aktivitāte, kurā bērni garšoja kaut ko rūgtu, skābu, sāļu un saldu. Ar ausu tīrāmajiem kociņiem bērni lika šīs garšas uz mēles un mēģināja noteikt, kur viņi attiecīgo garšu sajūt izteiktāk. Zinātniekiem arī ir viedoklis, bet bērniem ne vienmēr viedoklis ar zinātniekiem sakrita :).

1548115_536752013089707_861784679_o+

Kad bērni bija jau noguruši, tad bija pienācis laiks taustes aktivitātēm, tās viņiem ļoti patika. Dažādās sajūtu vanniņās (graudos, smiltīs un kastaņos) bija jāmeklē dārgumi. Dārgumi bija stikla akmentiņi un, lai bērni zinātu, ka visi dārgumi ir atrasti, viņi tos lika ūdens saldējamos trauciņos, kad visas trauciņa “bedrītes” bija aizpildītas, viņi zināja, ka uzdevums ir izpildīts.

1795300_536752273089681_1524419393_o+

Zemāk var redzēt dārgumu meklēšanu ūdens pērlēs (tās mums ir dāvinātas, bet, ja nejaucu, tad tās ir nopērkamas veikalā “Viss par 1 Ls” (tagad laikam “Viss par 2 EUR”) vai arī floristikas veikalos.

E17+

Tā divas un mazliet vairāk stundas mums teju nemanot pagāja!

Paldies visiem, kas bija klāt un aktīvi ņēma līdzdalību!
Ļoti iespējams, ka 5. aprīlī tiksimies jau nākamajā nodarbībā!

Viena no lietām, ko mēs kā vecāki saviem bērniem varam dot, ir dažādas sajūtu pieredzes. Montessori pedagoģijā ir pat atsevišķa sajūtu materiālu grupa. Sajūtu izkopšanai ir būtiska loma bērna turpmākai attīstībai un pilnveidei. Varam sākt jau šodien ar lietām, kas ir mums mājās (ciets, mīksts, auksts, silts, liels, mazs, raupjš, gluds,  …  varam šķirot un salīdzināt karotes, sķīvjus, klučus, mašīnas,  pētīt koku mizas …)

Lai jūsmājās skaists nedēļas turpinājums un piepildīts laiks kopā ar bērnu/-iem!

Ar sveicieniem,
Evelīna :)

– – – – –

Foto: J. Briede, biedrība “Pumpurs”.

Viena doma par “Nodarbība bērniem “Sajust pasauli”

  1. Slēpšanas spēle vienmēr visās kompānijās (arī pieaugušo) iet uz urā!:) Izskatās, ka Tev un bērniem ir bijusi interesanta un radoša diena! Super!:)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s