Mācāmies spēlējot

Bērnībā pati esmu spēlējusi vairāk tādas kā kustību spēles nevis galda spēles. Dodoties pastaigās ar mammu, man bieži vajadzēja kaut ko sameklēt, ieraudzīt (piem., dažādas figūras pie vienas vai otras ēkas Vecrīgā) vai arī prognozēt, cik soļu ir līdz nākamajai laternai un tad arī pārbaudīt savu minējumu. Šīs spēles turpinu spēlēt arī ar mūsu bērniem. No galda spēlēm, liekas, ka nekas vairāk par Riču-raču, Cirku un šahu manā bērnībā nebija. Ja nu vēl vienīgi “muciņas” jeb Bingo. Mammas darba vietā gan man bija iespēja redzēt, kā viņa ar dažādu spēļu palīdzību saviem audzēkņiem māca vācu valodu.

Priecājos par to, ka pašreiz mums ir tik liela dažādu resursu izvēle, kurus izmantot, skolojot bērnus, arī galda spēles. Protams, šajā pārbagātībā var arī apjukt.

Kādi ir galvenie ieguvumi no galda spēļu lietošanas? Man ļoti patīk ideja, ka rotaļas veidā var apgūt dažādas zināšanas, likumus un prasmes. Nevis tu speciāli mācies un “kal” likumus galvā, bet apgūsti tos spēles procesā un tad secini “o, es to jau zinu!”. Protams, nenoliedzu, ka būs arī lietas, kuras būs dzīvē “jāiekaļ”, bet, kāpēc mācību ietvaros gan neuzspēlēt arī kādu galda spēli, vai ne?

Kā palīgmateriālus mājmācībā pašlaik visvairāk izmantojam: atmiņas spēli ar dažādiem eiropas karogiem, spēli “Scrabble” (no burtiem jāliek vārdi), “Rory’s Story Cubes” (jāstāsta stāsti), mums ļoti patīk arī spēles, kas liek spēlētājiem apvienot spēkus vienota mērķa sasniegšanai, piem., “Outfoxed” (kopīgi jāatklāj, kura lapsa ir nozagusi gardo kūku) un ar mazāko puiku esam iecienījuši šo – “Obstgarten – Das Memo-Spiel” (visiem spēlētājiem jātrenē atmiņa, lai būtu veiklāki par kovārni). Vēl galdā tiek celtas spēles matemātikas izteiksmju apgūšanai – mūsu pašu latviešu radītās kāršu spēles “Saskaiti un atņem!”, “Spēlē reizinot!”, “Spēlē dalot!”, un spēle, kas līdzīga “Scrabble”, bet ar matemātikas darbībām, kā arī “Game of Trains” (tā nostirpina zināšanas par skaitļu rindu – gan augošā, gan dilstošā secībā). Ak, spēļu ir tik daudz!

Noteikti katram lasītājam nāk prātā vēl citas, kuras varētu izmantot, gan valodas apguvei, gan matemātikas zināšanu nostiprināšanai, gan dabaszinību apguvei.

Minēšu dažas prasmes, kuras palīdz attīstīt galda spēļu spēlēšana:
🔹 Attīsta un uzlabo matemātikas un valodas prasmes.
🔹 Attīsta prasmes risināt dažādas problēmas, izdomāt stratēģijas.
🔹 Palīdz fokusēt uzmanību, koncentrēties.
🔹 Attīsta prasmi strādāt komandā.
🔹 Trenē atmiņu.
🔹 Attīsta smalko motoriku.
🔹 Trenē pacietību.
🔹 Attīsta prasmi kontrolēt emocijas.
🔹 Trenē spēju ieklausīties otrā.
🔹 Māca pieņemt zaudējumu.

Kopīga galda spēļu spēlēšana var būt kā brīnišķīga tradīcija, kas palīdz stirpināt ģimenes saites. Zinu vairākas ģimenes, kurām spēļu vakari ir “svēta lieta” un notiek regulāri – gan pašiem savā lokā, gan kopā ar draugiem.

Kuras ir Tavā ģimenē iecienītākās galda spēles – TOP 3 vai TOP 5?
Un, kā ir Tavā ģimenē – galda spēļu vakari ir regulāri?

Pavisam drīz iepazīstināšu Tevi ar vienu no galda spēlēm, kuru pavisam nesen iepazinām!
Līdz vēlākam,
Evelīna 👋🙂

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s