Kad cipari satiek plastilīnu

Kad satiekas Es Pats varavīksnes cipari, MĪCI plastilīns un manis pašas gatavotie smilšu cipari, tad ir jautra darbošanās, nostiprinot ciparu simbolu rakstību un izpratni par kvantitāti.

Nedēļas sākumā piedalījos Zanes Baltgailes (Latvijas Montesori asociācijas valdes locekle, Montesori bērnu mājas “Pērļu māja” vadītāja) vadītājā seminārā par matemātikas tēmu pirmsskolas vecuma bērniem. Lai arī tēma nav sveša, man patīk Zanē klausīties un saklausīt jaunas nianses un atgādinājumus.


Montesori pedagoģijā pieeja ciparu apgūšanai ir šāda:

✅ sākumā bērnu iepazīstina ar kvantitāti (daudzumu) (Montesori vidē tie būs skaitļu stieņi – sarkanzilā krāsā);
✅  tad bērnu iepazīstina ar simbolu (smilšpapīra cipari);
✅  tad savieno kvantitāti un simbolu (pie sarkanzilajiem stieņiem liek klāt ciparu kartītes).

Mājas apstākļos to visu var izdarīt arī ar LEGO duplo klucīšiem un ciparu kartītēm (kuras esi izdrukājis vai ar roku uzrakstījis).

Tā nu šodien paņēmu mūsu smilšu ciparus un spēlēju ar 5gadnieku šādu spēli (augstāk minētie soļi ir jau veikti, bērnam ir izpratne par kvantitāti un simboliem).

Viņam bija jāizvelk viens no cipariem (kartītes pagrieztas tā, ka cipars nav redzams), tas jāapskata un “jāuzraksta” (jāpārvelk cipara kontūra), jāpasaka kas tas par ciparu un tad tik reižu kaut kas jāizdara (jāpalecas, jāsasit plaukstas (priekšpusē, aiz muguras), jāpasaka skaņa “a”, jāapskrien ap paklāju, ..)

Pēc šīs spēles parādīju viņam ideju, kā ar veidošanas masu “uzrakstīt” ciparu.
Izveido bumbiņu, tad “čūskiņu” un aizpilda ciparu.

Es turpat blakus arī taisīju savus plastilīna ciparus, jo kopā taču jautrāk. 😅😊

Manu paštaisīto smilšu ciparu “recepte” – ciparu kontūras uzdrukātas uz zaļa papīra, izkrāsotas ar pva līmes un smilšu maisījumu, pēc nožūšanas uzlīmētas uz kartona.

Tagad tādus uztaisīt ir vēl vieglāk – izdrukā Es pats varakvīksnes ciparus, izkrāso ar kādu faktūrkrāsu un uzlīmē uz kartona.

Strādājot ar šādiem cipariem tiek iesaistītas trīs maņas  – tauste, redze un dzirde (skaļi pasakot konkrēto ciparu). Tauste bērniem pirmsskolas vecumā ir ļoti būtisks instruments pasaules izzināšanā.

Lai noder un priecīga kopā būšana!

Līdz vēlākam,
Evelīna 👋😊

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s