Smilšu (jeb smilšpapīra) cipari.

Vēlos Tevi iepazīstinās ar Montessori materiālu Smilšpapīra cipari (šī materiāla pamatnes Montessori bērnu mājās parasti ir no no koka vai saplākšņa un paši cipari – no smilšpapīra vai līdzīga materiāla).

Adrianu jau labu laiku atpakaļ iepazīstināju ar Skaitļu stieņiem (ar šī materiāla palīdzību bērns tiek iepazīstināts ar kvantināti un cipara nosaukumu). Mūsmājās nav koka skaitļu stieņu, bet gan no papīra – viens posms zils, otrs sarkans u.t.t. Šī gada sākumā bija pienākusi kārta smilšu cipariem. Biju jau ieplānojusi tos gatavot tāpat kā smilšpapīra burtus (par tiem, kādā no nākamajiem ierakstiem), bet, saprotot, cik tas varētu būt laikietilpīgi, mēģināju rast kādu vieglāku risinājumu. Un lūk – zemāk vari redzēt mūsu smilšu ciparus, kurus Tu pavisam noteikti varētu viegli pagatavot arī savam bērnam.

Lai pagatavotu šādu ciparu komplektu Tev nepieciešams:

* kartons (šis kartons ir no veikala “Baltijas papīrs” (Tērbatas un Stabu ielas stūrī) un ~4mm biezs);
* zaļš papīrs, uz kura uzdrukāts virsū cipars (pirkts turpat, kur kartons);
* Šeit vari lejuplādēt tādus pašus ciparus kādi ir mums: Smilšu cipari – krāsojamie
* otiņa;
* PVA līme (baltā, šķidrā līme) un smiltis (mūsējās ir no Užavas jūrmalas);
* un pēc izvēles baltā uzlīme – aplītis, lai atzīmētu, no kuras vietas bērnam ir jāsāk pirksta vilkšanas kustība.

Darba gaita:

1. Ar otiņu un PVA līmi, kas sajaukta ar smiltīm, vienmērīgi izkrāso ciparus.

2. Ļauj tiem nožūt.

3. Ja nepieciešams, tad sagriež kartonu un izkrāsotos ciparus vēlamajā izmērā. Konkrēti šie ir A5 izmērā.

4. Pielīmē zaļo ciparu uz kartonu un paliek zem “preses” (kādām smagākām grāmatām, lai nospiežas – labāk salīmējas).

Tad šo materiālu var prezentēt bērnam un ļaut “rakstīt” ciparus!

Tālāk uzrakstīšu, kā ar šiem cipariem vari iepazīstināt bērnu un, ko vēl ar tiem varētu darīt.

Šī materiāla tiešais mērķis ir iepazīstināt bērnu ar atbilstošās kvantitātes simbolu.

Kā Montessori mācīja – no sākuma notiek kvantitātes apgūšana un tikai tad seko tās pieraksts. Tāpat kā ar burtiem – no sākuma ir skaņas mācība un pēc tam kā konkrētā skaņa tiek pierakstīta. Sākotnēji bērnu iepazīstina ar cipariem no 1 līdz 9, vēlāk ar 0. Man patīk šī, reiz kursos dzirdētā doma:

Smilšpapīra ciparu mērķis ir iepazīstināt bērnu ar cipariem no 1 līdz 9, lai viņš saņemtu “atslēgu” uz rakstīto skaitļu pasauli – iemācoties šos desmit ciparus, bērns varēs uzrakstīt jebkuru skaitli.

Adrianai šo materiālu demonstrēju šādi:
Darboties sākām ar tiem cipariem, kurus viņa jau pazina. Un tad turpinājām ar pārējiem.

Sākām ar 3 kartītēm. Uzrakstīju (apvilku/izvilku) konkrēto ciparu, tad to nosaucu un devu atkārtot Adrianai. Tad, pielietojot 3 pakāpju lekciju, vaicāju/aicināju viņu uzrakstīt vienu no priekšā redzamajiem (starp 3 izliktajām kartītēm) cipariem, piem., “Uzraksti, man, lūdzu 8!”, “Atgādini, kā bija jāraksta 1!”, “Parādi man 3 un uzraksti to!” Pēc tam norādīju uz ciparu 8 un vaicāju Adrianai: “Kas tas par ciparu?” un tā ar pārējiem 2.

Pēc tam ņēmām nākamos 3 un pēc tam atkal nākamos 3 (ja bērnam vairs nav enerģijas un vēlmes, nevajadzētu viņu piespiest to darīt).

Tad mēs salikām visus ciparus rindā no 1 līdz 9.

Šos ciparus var iztaustīt arī aiztaisītām/aizsietām acīm un mēģināt konkrēto ciparu atminēt. Šos ciparus var rakstīt arī mannā putraimos (mums virtuvē diezgan regulāri bērniem ir pieejama panna, kurā iebērta mazliet manna un tad tajā var visu ko zīmēt un rakstīt; Niklāvam tas jo sevišķi patīk, viņš tur braukā pat ar savām mašīnītēm ;)) vai smiltīs.

Kādreiz Adriana piemirst, kā jāraksta viens vai otrs cipars (pie uzdevumiem, kur viss kaut kas ir jāsaskaita un tad atbilstošajā lauciņā jāieraksta), tad es mudinu viņu paņemt atbilstošo smilšu ciparu un to izvilkt, pēc tam roka uzreiz “atceras” un uz papīra uzraksta ciparu pareizi (vismaz pieaugušais var atpazīt, kas tur ir domāts :)).

Arī Niklāvam (tagad 2,8 g.v.) patīk strādāt ar šo materiālu (ja vien tas notiek kompānijā). Vidējais vecums, kad iesaka piedāvāt šo vingrinājumu, ir no 4 gadiem.

Šeit ir iespēja iepazīties ar vingrinājumu angļu val. un redzēt tā prezentāciju video.

Lai Tev jauka jaunā diena,
Evelīna :)

Viena doma par “Smilšu (jeb smilšpapīra) cipari.

  1. Sveika Evelīna. Pamazām maniem bērniem tuvojas laiks, kad smilšu cipari kļūs aktuāli. Vēlējos lūgt, vai vari padalīties ar failu, ko minēji rakstā – ar smilšpapīra ciparu trafaretiem? Pateicība jau iepriekš.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s