Spēlēsim skolu – 4

Par mūsu iepriekšējo tikšanās reizi, kurā runājām par Gadalaiku apli lasi šeit. Šoreiz aprakstīšu mūsu ceturto “Spēlēsim skolu” nodarbību.

Šajā tikšanās reizē iepazīstinājām bērnus ar Kontinentu globusu un Pusložu kartes puzli.

Šis ir Montessori materiāls – Kontinentu globuss

Kontinentu globusu Zane uztaisīja, par pamatu ņemot veikalā nopērkamu bumbu (zemāk rakstā vienā no bildēm varēsi to redzēt). Ar tās palīdzību iepazīstinājām bērnus ar jaunajiem jēdziniem – kontinents un okeāns. To dara šādi – rokas saliek kopā tā, lai izveidotos rombs un tad to uzliek virsū attiecīgi vai nu uz kāda no kontinentiem vai okeāniem.

Konkrētos nosaukumus vēl nemāca – šī materiāla mērķis ir iepazīstināt bērnu ar jēdzieniem “kontinents” un “okeāns”.

Šis ir okeāns.

Šis ir kontinents.

Arī Adriana mēģina parādīt kādu no okeāniem.

Tad turpinājām darbu ar pusložu kartes puzli. Paņēmu apelsīnu un uz tā ar permanento flomāsteru uzzīmēju kontinentu kontūras. Parādīju bērniem, ka arī man ir kaut kas līdzīgs Zemei, pieliku apelsīnu blakus Zanes bumbai.

Vaicāju bērniem, vai skatoties uz globusu, mēs varam vienlaicīgi redzēt visus kontinentus un okeānus. Atbilde bija nē. Tad es paņēmu nazi un pārgriezu apelsīnu uz pusēm.

 Noliku abas apelsīna puslodes vienu otrai blakus un teicu:
“Nu re, tagad mums būs iespēja redzēt abas “Zemes” (apelsīna) puslodes vienlaicīgi.”

 Šis ir Montessori materiāls – Pusložu kartes puzle

Puslože kartes puzle, kuru izmantojām mēs,  ir pagatavota no filca, kas iegādāts paper4you internetveikalā (ja preci izņem Brīvības ielā, netālu no Galeria Rīga, tad par piegādi nav jāmaksā). Par pamatu ir ņemta Montessori pusložu kartes puzle – kontinentu gabaliņi tika apzīmēti un pēc tam no filca izgriezti.

Šajā attēlā uz filca kontinentiem ir uzlikti no papīra izgrieztie, zemāk rakstā uzzināsi – kāpēc.

Zemāk var redzēt Zanes paštaisīto kontinentu globusu.

 Pusložu kartes puzli demonstrēju šādi:

1. no kartes noņēmu 2 kontinentus un bērnus aicināju tos atlikt atpakaļ. Kontinentu nosaukumus uzreiz nedevu. Ja manā pužļu kartē uz okeāna būtu uzzīmētas arī kontinentu kontūras, tad es šajā reizē varētu noņemt arī visus kontinentus un aicināt bērnus tos salikt pa vietām.

2. Pēc tam atkal noņēmu puzles gabaliņus un devu  kontinentu nosaukumus. Sakām ar diviem, tad trijiem un tad jau mēģinājām atcerēties visu kontinentu nosaukumus. Mācoties tos, izmantojām 3 pakāpju lekciju.

Šo materiālu papildinājām arī ar Zanes reiz veikalā Tiimari nopirkto materiālu, uz attiecīgajiem kontinentiem novietojot atbilstošos magnētus (viena puzle bija par kokiem, otra par cilvēkiem nacionālajos tērpos).

Mums mājās ir Dzīvnieku atlants ar magnētiem, izmantojām arī to. Šķirstījām atlantu un uz katra no kontinentiem uzlikām attiecīgos dzīvniekus.

 Pēc tam bērniem bija iespēja izkrāsot savu kontūrkarti, izmantojot tās pašas kontinentu krāsas, kas ir pusložu kartes puzlē.

Tad mēs turpinājām ar našķošanās daļu un pagatavojām “Pasaules salātus”. No katra kontinenta bija kāda sastāvdaļa, no ZAmerikas – kukurūza, no Eiropas – gurķi, no Āfrikas – pamelo (saldajā), no Antarktīdas – krabju nūjiņas, no DAmerikas – paprika, no Āzijas – rīsi, un no Austrālijas – stikla bļoda ;). Tad visas sastāvdaļas salikām bļodā, samaisījām un ēdām gardos Pasaules (jeb krabju) salātus.

Kādā no nākamajām dienām kopā ar bērniem pagatavojām paši savus kontinentu globusus, ņemot zilus balonus un kontinentus, kas izgriezti no tādas pašas krāsas papīra, kā pusložu kartes puzlē. Galarezultās izskatījās šāds.

 Par mūsu piekto kopīgo tikšanās reizi varēsi lasīt Krūmiņu dienu blogā.

Līdz nākamajai reizei,
Evelīna :)

– – – – –

Foto: Zane Krūmiņa un Evelīna Sproģe

Viena doma par “Spēlēsim skolu – 4

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s