Lietas, ko vecāki var darīt bērna labā un kopā ar bērnu*

4373753156_9daaa09a4b_o

1. Lūdz par savu bērnu! Nav svarīgi, cik liels vai mazs ir tavs bērns, tavas lūgšanas viņam ir vajadzīgas. Bērnu lielākās cīņas bieži tiek izcīnītas, viņu vecākiem esot uz ceļiem. Ja vecāki nelūdz, tad tas ir līdzīgi, kā stāvēt malā un noskatīties, kā bērnam „kara” zonā tiek uzbrukts. Ja vecāki lūdz, tad šajā zonā viņi ir kopā ar bērnu un Dievu. Ja tiek lūgts, balstoties uz Dieva Vārdu, tad lūgšana kļūst par ieroci, ar kuru var stāties pretī ienaidniekam. Dievam ir lielisks plāns tava bērna dzīvei.

2. Neskatoties uz to, vai tu bērnam stāsti vai nestāsti par to, kam tu tici un, kas ir tavs dievs (Dievs vai kādas citas lietas, kurām tu kalpo), bērns to redz pēc tava dzīvesveida. Viņš ievēros, kāds tu esi darbā, mājās, cik stabils ir pamats, uz kura tu balsti savu dzīvi un, vai tas, ko tu sludini, atbilst tam, ko tu dari.

3. Sarunājies ar savu bērnu. Lieto daudz pozitīvu vārdu. Skaties acīs (vislabāk bērna acu līmenī, ja nepieciešams, tad pietupies). Aktīvi klausies, ko bērns vēlas tev pastāstīt.

4. Ātri reaģē uz bērna fiziskajām un emocionālajām vajadzībām.

5. Esi par labu piemēru kā mājās tā arī publiskās vietās. Esi laipns un lieto tādus vārdus kā „atvaino”, „lūdzu” un „paldies”.

6. Kad tavs bērns ir dusmīgs, neapmierināts vai vienkārši sliktā garastāvoklī, apmīļo viņu, paplikšķini pa plecu vai kā citādi izrādi mīlestību.

7. Ieplāno pusi dienas, lai pavadītu to kopā ar savu bērnu un darītu to, kas viņam sagādā prieku.

8. Kalendārā iezīmē „ģimenes spēļu vakaru”, kurā visa ģimene varētu būt kopā. Zem attiecīgā datuma ieraksti tā ģimenes locekļa vārdu, kura uzdevums būtu izvēlēties spēles, kuras konkrētajā vakarā tiks spēlētas.

9. Varbūt iegādājies kādu mīļdzīvnieciņu. Tie ir lieliski kompanjoni. Piemēram, suns bērnam ir uzticīgas mīlestības paraugs. Miljoniem bērnu uztic mīļdzīvniekiem savus vislielākos noslēpumus, raizes un mīlestības jūtas. Mīļdzīvnieki dod iespēju bērniem mācīties būt atbildīgiem un pacietīgiem.

10. Gatavojiet kopā ar bērnu, ļaujiet viņam būt iesaistītam it visā – ēdienkartes plānošanā, iepirkšanās procesā, gatavošanā un ēdiena servēšanā. Šis var būt arī veids, kā iepazīstināt bērnu ar veselīgu pārtiku.

11. Bērnam augot un attīstītos, tu ievērosi viņa daudzos talantus un dāvanas. Centies izrādīt atbalstu un iedrošinājumu, cik vien tas ir iespējams.

12. Rūpējies par bērna veselību – par veselīgu uzturu, regulāriem ārstu apmeklējumiem (zobārsts, pediatrs u.c.), aktivitātēm svaigā gaisā, mācot par drošību mājās, uz ielas, skolā.

13. Uzraksti bērnam zīmīti. Vai Tev patīk saņemt zīmītes no cilvēkiem, kurus tu mīli? Tavam bērnam arī patiktu. Uzraksti viņam zīmīti un ieliec to viņa mugursomā (penālī, pusdienu kārbiņā). Varbūt uzraksti viņam vēstuli (bērniem patīk saņemt vēstules, kas adresētas tieši viņiem).

14. Spēlē spēles. Laiku, kuru pavadiet ceļā uz skolu, treniņu, pulciņu vai kādu citu galamērķi, izmantojiet kādām spēlēm. Padariet pārbraucienus par jauku izpriecu gan jums, gan bērniem (nemaz neminot, ka tas varētu mazināt brāļu un māsu potenciālos strīdus).

15. Lasi kopā ar savu bērnu. Kopīga lasīšana piedāvā daudz vairāk piedzīvojumu nekā televīzija. Pētījumi rāda, ka bērniem, kuriem tiek lasīts priekšā, mācībās sokas labāk. Vecākie bērni var lasīt pārējiem ģimenes locekļiem priekšā. Pēc tam lasīto kopīgi pārrunājiet.

16. Esiet lepns par savu bērnu. Ir svarīgi runāt labus vārdus ne tikai savam bērnam, bet arī par savu bērnu. Kad stāsti citiem par savu bērnu, uzsver viņa pozitīvas īpašības – bērns var tevi netīšām noklausīties.

17. Izdariet kopā kaut ko neparastu. Bērniem patīk pārsteigumi, negaidi īpašu dienu, lai rīkotos spontāni un veidotu kādas jaukas atmiņas.

18. Ļaujiet bērnam piedalīties lēmumu pieņemšanas procesā – pārtikas, drēbju iegādē, mājas labiekārtošanā, ģimenes izbraucienu plānošanā.

19. Vaicājiet savam bērnam pēc padoma. Vai atceries, kā tu juties, kad kāds, kuru tu augstu cieni, vaicāja pēc tava padoma? Daudzos gadījumos tavs bērns var piedāvāt lielisku palīdzību, piemēram, tava apģērba izvēlē.

20. Neaizmirsti savam bērnam teikt: „Es tevi mīlu!” – neatkarīgi no viņa vecuma.
_______________________________________

* Ieteikumi un idejas apkopotas, izmantojot:
Stormie Omartian „The Power of a Praying Parent”.
Tonijs Bjūzens „Gudrais bērns. Kā gudriem vecākiem izaudzināt gudru bērnu”.
14 Ways to Show Love for Your Child – http://www.childrentoday.com/articles/family/let-me-show-you-the-ways-401/ .
Ten ways to show your love for your kids today – http://www.essortment.com/all/loveforkidsch_pza.htm .

2 domas par “Lietas, ko vecāki var darīt bērna labā un kopā ar bērnu*

  1. Paldies par Tavu blogu :) ir jauki palasīt par vecāku attiecībām ar bērniem, lai arī pašai vēl nemaz bērnu nav un tā ir tikai nākotnes iecere. (cerams arī gādīgā Debesu Tēta iecere manā dzīvē :)). Tā ir iecere, par kuru sanāk aizdomāties jau šodien un nedaudz pasapņot, kāda mamma es varētu būt :) Tāpēc, paldies, par šiem jaukajiem ierakstiem, par Tavu pieredzi, un cerams, ka kādu daļu varēšu pēc kāda laika arī savā praksē izmantot :)
    Jauku dienu vēlot,
    Elīna

    1. Elīna, paldies par labiem vārdiem un prieks, ka lasi blogu. Skaidrs ir viens – tad, kad bērni ir pašam, tad tā lieta ir daudz citādāka nekā tad, kad par to tikai lasa un sapņo vai redz citu ģimenēs. ;) Bet sapņot vajag!!! :) Bērni ir Dieva dāvana un arī liels izaicinājums mūsu pieaugušo egoismam. :)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s