Par bērna nevainību un TV ietekmi

TV-kids+

Citāts no grāmatas “Kā atmodināt un kopt bērna iekšējo dzīvi” (autore Mērija Ellena Maunza): “Mēs sargājam bērnu ķermeņus no laupītājiem un izvarotājiem, no narkotikām un alkohola. Bet vai tikpat enerģiski sargājam arī viņu prātus un sirdis? Vai vispār padomājam par to, ka arī plašsaziņas līdzekļos dzirdamais un redzamais nolaupa mūsu bērnu nevainību?

Mūsu bērni ir pelnījuši augt neskarti savā nevainībā, īpaši pirmajos dzīves gados. Vecāku iespēja un pienākums ir darboties viņu vārdā un noteikt, kas ir un kas nav pieļaujams mūsu mājās. Televīzija un plašsaziņas līdzekli ir lielākais drauds mūsu bērnu nevainībai. Monstri, supervaroņi, sliktās meitenes un vardarbības pilnas multiplikācijas filmas veido lielāko daļu no televīzijas piedāvātās diētas mūsu bērniem. Bērnu filmas bieži vien skar pieaugušajiem domātas tēmas, un diskutabla ir arī tajās skanošā valoda.

Katram no mums ir sava gaume un savi standarti, tomēr ir objektīvi fakti, un tos varam aplūkot. Psiholoģija ir noteikusi arhetipiskas nāves un varmācības ainas, kas mūsu zemapziņā modina baiļu sajūtu. Kad pastāvīgi esam pakļauti televizorā vīdošiem vardarbības, juteklības un šausmu skatiem, mēs pieauguši būdami, norūdāmies un pat tīksmināmies par tiem, bet kādu iespaidu tie atstāj uz mūsu bērniem?

Esmu jutusi, ka saraujos, redzot kādu no televīzijas reklāmām, un nezinu, kā tās uztver mazi bērni. Kā viņi uztver vampīru un vilkaču tēlus? Uzsūcošais prāts tos visus paņem un noglabā zemapziņā. Iespējams, modernas kultūras steigā esam pazaudējuši spēju atšķirt, kas mūsu bērnam nāk par labu un kas posta viņa nevainību.

Vecākam ir milzīga vara pār bērnu dzīvi. Ja vēlamies dot saviem bērniem vairāk, nekā piedāvā masu mediji, to, kas ir dvēseli pacilājošs, tad nāksies nest kādus upurus. Iespējams, mums būs jāvelta laiks, lai atrastu saviem bērniem konstruktīvas un skaistas rotaļlietas, filmas un grāmatas. Mums ir plašas izvēles iespējas, tāpēc ir jāprot iepirkties ar prātu. Gan zīdainīšiem, gan mazuļiem, kas jau sākuši staigāt, varam atrast rotaļlietas, kuras mudina kustēties, ir acij tīkamas un dod prātam un rokām interesantu un saistošu nodarbi. Varam ļaut viņiem ietekmēties no mākslas un dabas skaistuma. Varam gādāt, lai mājās valda miers un harmonija.”

Aizvadītajā nedēļā Daiga Facebookā padalījās ar zemāk redzamo video (tas ir krievu val. un 19 min garš). Tas stāsta par to, kā multfilmas ietekmē bērnu psihi, īpaši attiecībā uz sievietes/mātes tēlu. Kā jau augstāk lasīji – mēs, pieauguši būdami, norūdāmies. Varbūt, lasot citātu, Tev šķiet, ka nekas TĀDS jau tajās multenēs nemaz nav (jo esam pamatīgi norūdījušies un palikuši notrulināti). Gribu Tevi aicināt noskatīties zemāk redzamo video. Paskaties multfilmas kopā ar bērniem, ja viņi tādas skatās, un paanalizē redzēto, tēlus, situācijas, attiecības, … padomā, vai tās ir vērtības, kuras vēlies savos bērnos ieaudzināt.


20pxKāda ir mūsu ģimenes attieksme pret TV?

Mums mājās TV nav, esam lietojoši gan Lattelecom TV (maksas pakalpojums), gan tagad skatāmies ziņas vai kādus citus raidījums (pārsvarā LTV1), izmantojot draugiem.tv. Dažādus video skatāmies datorā (pārsvarā tas ir YouTube), pirms tam esmu tos apskatījusies un kādus “kanālus” arī abonējusi (pārsvarā tie ir dziesmiņu kanāli angļu valodā). Mums patīk filmas par dabu, dzīvniekiem, dabas parādībām.

Multfilmas bērniem mēdzam rādīt no portāla pasakas.net (mūsu bērnu multfilmu tops ir šis: “Māsa un brālis” (šī īpaši iecinīta bērniem bija tad, kad Adriana un Niklāvs vēl bija divatā), “Neparastie rīdzinieki” (ļoti skaista filmiņa par Rīgu, filmiņā skaista mūzika), “Kā brālītis Trusītis uzvarēja Lauvu” (šī mums ar vīru arī patīk, ļoti kolorīti personāži), “Čatiņš” (īss ievads datorlietās :) – piem., tekstiņš no multfilmas “Internetā visu atrast vari, ja vien to ar saprašanu dari!” Tā taču patiešām ir, vai ne? :))

Bībelē ir šāda Rakstu vietu (Pāvila vēstulē filipiešiem 4. nod. 8. pants): Beidzot vēl, brāļi, kas vien ir patiess, kas svēts, kas taisns, kas šķīsts, kas patīkams, kam laba slava, ja ir kāds tikums un ja ir kas cildināms, par to domājiet!

Varbūt angliskais tulkojums Tev liktos labāk saprotams: Finally, brothers and sisters, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable—if anything is excellent or praiseworthy—think about such things. (The New Interantional version)

Arī Montessori pedagoģijā mēs, pieaugušie, tie, kas esam ikdienā kopā ar bērniem, tiekam aicināti novērtēt to skaisto, kas ir mums apkārt un ar bērniem par to runāt. Mums ar bērniem patīk doties ārā un vērot dabu (ziemā tas tik daudz un bieži gan neizdodas), pētām un priecājamies par to, cik brīnišķīgi viss ir radīts.

Jāatzīst, ka es pati bērnībā biju tikusi pie iesaukas “Televizortante” (ģimenes lokā ;)). Jā, jā, bija tāds posms (tas gan bija skolas laikā, ne agrāk), kad, atnākot mājās no skolas, pusdienas ēdu ar kādu pēcpusdienas seriālu, tad aizbraucu uz basketbola treniņu un mājas darbus jau pildīju kāda vakara seriāla pavadībā. Ja kādā no dienām treniņš nebija, tad man nebija problēmu noskatīties veselus 3 vai pat 4 seriālus pēc kārtas. Tagad, to atceroties, man tas liekas “kreizī”. Paldies Dievam, ka par spīti tam, esmu izveidojusies par diezgan sakarīgu cilvēku. :) Bet ja padomā, tad kādus draņķus gan neesmu sevī regulāri pumpējusi iekšā, un viss no redzētā taču uzkrājas mūsu zemapziņā. Varbūt Tu kādreiz brīnies, kāpēc cilvēki attiecību problēmas risina vienā vai otrā veidā. Bet, ja painteresējas, kādus seriālus vai filmas šis cilvēks skatās, tad varbūt vairs nav tik ļoti jābrīnās, jo no viņa izplūst tas, kas ir uzsūkts, skatoties TV. Tagad izjūtu nepatiku pret filmām un seriāliem ar lielām intrigām, meliem, atkailinātiem kaisles skatiem, atriebību, vardarbību, … Manas draudzenes mani pazīstot, kādreiz nosaka: “Nē, tā filma nav priekš Tevis!” vai arī tieši piemetina: “Tev tā varētu patikt!” :)

Filmas/seriālus/TV šovus, par kuru saturu neesmu pārliecināta, bērnu klātbūtnē cenšos neskatīties, bet gan tad, kad viņi ir devušies pie miera un, ja man vēl ir spēks. ;)

Ja arī jūsu ģimenē ir zināmi un jūs izmantojat kādus labus interneta resursus ar multenītēm/mācību (izzinošiem) video, tad priecāšos par linkiem un pārdomām komentāru sadaļā.

Lai jums jauks nedēļas turpinājums un, lai daudz pozitīvu un jauku domu!

Ar sveicieniem,
Evelīna

P.S. Pirms 2 gadiem Andrejs Priedītis savā blogā ielika video (kopējamais garums 80 min) par mediju ietekmi uz bērniem (un arī mums). Vērtīgi!

7 domas par “Par bērna nevainību un TV ietekmi

 1. Paldies, man arī patika šī tēma, ko es arī izlasīju tajā pašā grāmatā! Mums arī nav mājās TV un televīziju praktiski neskatmaies vispār! Māris tikai hokeju! Es reklāmas Tv neesmu redzējusi jau gadiem un cik labi, ka tas nepiesārņo manas un manu bērnu smadzenes! Maniem bērniem patīk multenes..protams, ka patīk :)
  Bet es atlasu, ko skatīties.pagaidām tādas dabas filmas un par zvēriem..viņus tik daudz neuzrunā..varbūt, ka nāks lielāki un tad būs interese un sapratne lielāka! Mums abiem pašreiz topā ir Timmija laiks un multene par pingvīniem! Esterei ļoti patīk arī klausīties un skatīties bērnu dziesmiņas Youtube. Pārsvarā klausamies zināmās bērnu dziesmas, kā arī angļu valodā, kur bērni dzied par Dievu un Jēzu! Viņas mīļākā dziesma ir Jesus You’re My Superhero no Hillsonga izpildījuma! :)
  Estere sāka savu multeņu vēsturi ar Kling Klan esam klāt..vēl no mūsu laikiem..rotaļlietu teātris! Ļoti laba un galvenais pamācoša multene par to, kas ir slinkums, čaklums un citādas īpašības, kas mums ir svarīgas! To varu ieteikt! Esmu likusi arī multenes no pasakas.net..bet tās neuzrunā viņus! Man jau liekas, ka mani bērni skatās tomēr daudz ( es gribētu mazāk)..dienā reize sanāk. Vasarā protams ir savādāk..esam visu laiku ārā un tad nav laika tādām lietām! Bet ir reizes, ka tas ir vienīgais, kad varu dabūt mieru un klusumu uz brīdi, kad uzlieku multenes! Ir reizes, kad guļu, ir reizes, kad lasu! Ir vajadzīgi brīži man vienai pašai, lai sakārtotu domas, palūgtu, palasītu un vai vnk paraudātu spilvenā! Man pa dienu nav neviens, kas varētu viņus pieskatīt! Un viņi iet kā ratiņi pa māju, tāpēc ir reizes, kad uzlieku multenīti, lai paskatās!
  Domāju, ka multenes ir ok, ja tas nav vienīgais, ko bērns redz un dzird, un ja vecāki atlasa multenes, ko skatīties un izvērtē tās ! :)

 2. Par šo tēmu es varētu rakstīt un rakstīt!:) Man pat maģistra darbs bija par mēdiju satura ietekmi uz pusaudžiem. Es neskatījos dziļi psiholoģiski, bet vairāk pētīju, kā saturs ietekmē domas, idejas un darbus. Starpcitu, rezultāti bija vairāk kā pārsteidzoši pozitīvi-pusaudži ir analizējoši un atšķir mākslu no īstenības.
  Piekrītu Tev, ka vecāku uzdevums ir izvērtēt un atlasīt, ko bērns skatīsies. Arī mēs neizmantojam TV, bet skatāmies raidījumus, filmas, multfilmas internetā http://www.bbc.co.uk, kas laikam gan pieejams tikai UK. Es arī negribētu, lai mans bērns katru dienu skatās pieaugušajiem domātas reklāmas, raidījumus un filmas.
  Nepiekrītu, ka kopumā TV ir tik graujoši negatīvas sekas, kā daļai cilvēku patīk uzsvērt. Domāju, ka cilvēkiem jādzīvo šajā sabierībā un jāmācās analizēt, kas vērtīgs, kas īsts, kas paturams. Arī šādi bērni mācās, protams, vecākiem piepalīdzot. Redzu, ka Lauris skatās bērnu multfilmu kanālu, kurā visas multfilmas ir pietiekami pozitīvas, bez vardarbības, risina uzvedības, ētikas jautājumus, māca burtus vai ciparus, vai zīmēt, palīdz nelaimē nokļuvušajiem. Tāpēc viss nav vienā maisā bāžams (ko arī Tu akcentē). Un par ietekmi uz zemapziņu, psihi – dzīvē pilnīgi viss ietekmē un vai no tā varam vairīties? Ikdienas viss mūsos veido stereotipus, bet svarīgākais ir mācīt bērnam vērtēt, analizēt un nebaidīties no masu medijiem. Tie ir un būs mums blakus.
  Vēl savas domas nedaudz rakstīju arī šeit:
  http://inesebokisa.wordpress.com/?s=tv

 3. Ļoti patika gan Evelīnas raksts, gan Ineses atbilde. Domāju, ka visam dzīvē jabūt balancā. Ir jābūt gan multenēm, gan grāmatām,gan kvalitatīvi pavadītam laikam kopā esot. Mums mājās ir TV, savam 4gadniekam ļauju skatīties tikai Cbeebies (dzīvojam Anglija) šis kanāls paredzets tieši mazajiem skatītajiem un viss ir ļoti pozitīvs un pamācošs. Matīsa visiecienitākā multenīte ir Peppa pig, http://www.youtube.com/watch?v=DfMYw33jph0 ,ko noteikti varetu ieteikt tiem, kas saprot vai vēlas iemācīties anģļu valodu, jo valoda šajā multenē ir ļoti pareiza un izkopta. sižeti sirsnīgi un pamacoši. Un ir vēlviena vienkārša un pamācoša- Maisy. Maisy var dabūt gan diskā, gan grāmatās, manējais uz ziemassvētkiem ludza tieši šo grāmatu sēriju. Sižets ir par peli Maisy, kas stāsta gan par jauniem piedzivojumiem, ejot pie zobārsta, gan par dažādiem transporta līdzekļiem utt. var iegādāties internetveikalā amazon.

 4. Mūsu bērniem iecienītākā un pieprasītākā ir multene par Vinniju Pūku. To skatāmies YouTube. Kā arī atbalstām,ka viņi skatās Alphablocks izglītojošo raidījumu. Tas arī ir pieejams youtube. Šīs multenes ir angļu valodā, līdz ar to bērni apgūst valodu. Mūsu vecākā meitiņa (5g) arī ņem ļoti daudz ideju tieši no Kristofera piedzīvojumiem ar viņa draugiem – pēc multenes noskatīšanās, viņa līdzīgi vēlas spēlēties arī ar savu brāli un viņu mantiņām. Tas mums ar vīru liekas pozitīvi.
  Vēl mūsu bērniem (5g un 2g) patīk skatīties raidījumus par dabu. Tādus atrodam topdocumentaries majas lapa. Skatoties šos, es vai vīrs esam kopā ar bērniem un papildus skaidrojam kas un kā. Mēs mājskolojam bērnus un šādā veidā arī izmantojam video materiālus, lai mācītos par ģeogrāfiju un vēsturi.Nupat BBC bija brīnišķīga sērija par Āfriku. Un nupar aizvakar sākām skatīties par Arābiju. Arī man pašai šie raidījumi šķiet ļoti interesanti!
  TV mums mājās nav. Manuprāt, internetam ir šī priekšrocība, ka vari izvēlēties,ko bērni skatās. Kā arī vari noteikt laiku,kad un cik ilgi tas notiek. Man personīgi būtu ĻÕTI grūti pašai kontrolēt savu vēlmi skatīties TV un tāpat bērnu.
  Mūs gan uztrauc šajā sakarā jautājums, ko darīt, kad bērni atrodas pie vecvecākiem. Jo tiešām, mēs neatbalstām, ka viņi skatās filmas,kurās visu laiku lamājas un šauj..vai arī reklāmas. Diemžēl pie mūsu vecākiem TV ir ieslēgts visu dienu. Ēdot, runājot utt. Un ne mēs, ne mūsu bērni pie tā neesam pieraduši.
  Tāpēc ir šis jautājums – vai pievērt acis un ļaut bērniem vasarā kādu laiku būt pie vecvecākiem, vai arī šo iespēju neizmantot.
  Paldies par rakstu, Evelīn! :)

 5. vienubrīd skatījāmies iekš netflix piedāvātās multfilmas, daudzas lv multenes skatamies.
  Pārsvarā nevardarbīgās, par dzīvniekiem, dabu, draudzību utml.
  Manā bērnībā ļoti daudz skatījos tv, jā, skatījos bērnībā šausmenes, trillerus utml. arī seriālus. Bet bij kāds bērnībā seriāls par ārstiem, tas mani tiiik ļoti ietekmēja, ka arī kļuvu par ķirurgu.
  Nevienmēr tie tv ir slikti. tikai jāizvērtē kas un kas nav vajadzīgs un no kā tas bērns ietekmēsies. Bet visādi citādi mūsu tv3, lnt neko nespēj piedāvāt salīdzinajumā piem. natgeo, netflix, bbc utml.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s