Nodarbību cikls “Montesori mājas apstākļos” (papildināts ar P.S.)

Iepriekšējā gada vasarā kopā ar ģimeni viesojāmies pie vīra māsīcas Kuldīgā. Vakara gaitā Henriete izteica ideju – kā būtu, ja es dalītos zināšanās un pieredzē par Montesori ar viņu un vēl pāris mammām. Šī ideja materializējās un iepriekšējā gada oktobrī bija mūsu pirmā tikšanās. 3 no 4 mammām bija no ārpus Rīgas (Kuldīga, Jūrmala un Jelgavas puse), nodarbības notika apmēram reizi mēnesī un tikšanās ilga vidēji 3 stundas (kādreiz pusstundu ilgāk). Sāku ar 4 mammām un uz trešo nodarbību mums pievienojās arī Diāna.

Šajā blogierakstā atskatīšos uz paveikto un informēšu par nākamajām nodarbībām.

Šeit ir pirmā mammu grupa (no kreisās – Marita, Henriete, Zita un Ieva), kurām rādīju materiālus un vingrinājumus, atbildēju uz jautājumiem un mēģināju iedvesmot. Paldies jums par jauko kopā būšanu! :)

MontessoriMājasApstākļos_mammas

Lūk, ko Marita raksta par nodarbībām: “Pagājušā gada rudenī, laikā, kad gaidīju mūsu trešo bērniņu un jau kādu laiku biju sekojusi Evelīnas un citu mammu blogiem, kuras praktizē Montessori pedagoģiju ikdienā ar saviem bērniem, sajutu, ka arī man gribas kaut nedaudz ielūkoties Montesori pasaulē, lai padarītu savu bērnu un pašas dzīvi skaistāku.

Jutos patiesi priviliģēta mācīties vairāk par Montesori tieši pie Evelīnas, jo viņai ir ne tikai teorētiskās zināšanas, bet arī lieliska prakse ikdienā ar saviem un citu bērniņiem, kas ir neatsverama vērtība. Un vēl – Evelīnai ir Dieva dota skolotāja dāvana! :)
Īpaši bija arī tas, ka nebijām liela grupa, tādējādi bija iespēja mums visām uzdod interesējošos jautājumus.

Katru reizi pēc mācībām mājās atgriezos ar pilnu galvu jaunām idejām, ko un kā vēlos realizēt saviem bērniem un kopā ar viņiem. Mācību iedvesmota cenšos mājās vidi pamazām bērniem iekārtot pēc Montesori principiem. Esmu dzīvojamā istabā izveidojusi tādu kā Montesori stūrīti, kur novietots atvērtā tipa plaukts ar praktiskās dzīves uzdevumiem un sajūtu vingrinājumu materiāliem, kur esmu novietojusi arī rozā torni, brūnās trepes un statīvu ar sarkaniem stieņiem. Esmu izveidojusi sarakstu ar Montesori materiāliem, ko tuvākajā nākotnē gribu sarūpēt un uztaisīt saviem bērniem – īpaši aktuāla šobrīd ir valodas tēma un matemātika, arī kosmiskā audzināšana.

Daži no spilgtākajiem domu graudiem/atziņām un principiem, ko esmu paņēmusi no Montesori pedagoģijas un cenšos arī ikdienā ievērot, darbojoties ar bērniem:
– „Palīdzi to izdarīt man pašam!” Tas ir, ļaut bērnam būt priekšplānā un būt gatavam, ka viņš kļūdīsies;
– Katrai lietai ir sava konkrēta vieta;
– Sagatavota un sakārtota vide;
– Klusuma vingrinājumi (I love it!, un arī bērni ir sajūsmā);
– Bērnu vērošana un tas, cik svarīgi ir piefiksēt bērna sensitīvo periodu, lai attiecīgi izmantotu pašu labāko brīdi, kad bērns pats ir gatavs apgūt kādu konkrētu tēmu. Svarīgi to nepalaist garām!
– Daudz lasīt bērniem priekšā un lasīt par reālām lietām (pretstatā piem. pasakām).

Biju patīkami pārsteigta, cik aizraujoši, taustāmi un reāli Montesori pedagoģijā bērnu iepazīstina ar dažādām mācību tēmām, sākot ar praktisko dzīvi un beidzot ar kosmisko audzināšanu un matemātiku.
Mācībās iegūto ikdienā cenšos praktizēt šobrīd vairāk ar saviem diviem dēliem – Gustavu (5 gadi) un Adrianu (3 gadi), vairāk novērotājos pagaidām ir mazā māsa Grēta (3 mēneši). Ļoti vēlos, lai man izdodas Montesori ienest mūsu ikdienā plūstoši, uztverot to vairāk kā dzīves veidu nevis pedagoģiju.
Saprotu, ka Montesori pasaule ir ļoti plaša un mācīties vēl ir un ir ko, bet priecājos, ka kaut drusciņ esmu varējusi ielūkoties tajā…

Vēlreiz izmantošu iespēju pateikties tev, Evelīna, par brīnišķīgo laiku kopā un īpaši vērtīgajām zināšanām, ko nodevi mums!”

Ieva turpina: “Gribu pateikt, ka man ļoti patika mūsu kopīgās tikšanās reizes un tevis vadītās nodarbības! Man ļoti patika, cik tu skaidri un pakāpeniski izskaidroji Montesori pedagoģisko metodi.  Kaut arī mazliet jau zināju par šo metodi, tu devi pamatojumu katram materiālam un piešķīri tam milzīgu vērtību bērna attīstības procesā.  Pēc katras nodarbības jutos ļoti iedvesmota kādu no materiāliem uztaisīt saviem bērniem (īpaši man patika sajūtu un valodas materiāli).  Mani bērni ir sajūsmā par iespēju darboties ar šiem materiāliem un kaut ko jaunu iemācīties.  Lielākā meitiņa (5 gadi), manis iedvesmota, ir prezentējusi kādu materiālu mazajai divgadīgajai māsai, par ko man neizsakāmi liels prieks!  Šie materiāli dod man sajūtu, ka varu mērķtiecīgāk pavadīt laiku ar saviem bērniem nekā līdz šim.  Jūtos labāk par sevi kā par mammu.  Pati šajā procesā mācos lietas, kuras man iztrūkušas izglītības procesā.  Nesauktu sevi par “montesori mammu”, bet šīs nodarbības man iedeva lielāku ticību sev, ka spēju mērķtiecīgāk veicināt savu bērnu attīstību un piešķirt šim procesam lielāku prieku.  Šobrīd mums mājās pie griestiem karājās Saules sistēmas modelis un nedēļā pāris dienas cenšamies veltīt, lai apgūtu kaut ko par katru Saules sistēmas planētu.  Vecākā meitiņa vienu vakaru ienāca mājā un teica, “Tēti, mēs ārā redzējām kosmosu!” (tajā vakarā bija ļoti skaidras debesis).”

MontesoriAtHome

Uzklikšķinot uz attēla, vari iepazīties ar informāciju par nodarbībām “Montesori mājas apstākļos”. Nākamo nodarbību ciklu plānoju uzsākt aprīļa sākumā – ceturtdienā – 4. aprīlī (ja visām interesējošām mammām šis datums derētu). Mammu skaits vienā grupā ir līdz 5 (augstākais 6). Nodarbībās ir aicinātas piedalīties mammas bez bērniem, lai varētu netraucēti mācīties. Visām mammām, kuras ir ieinteresētas, aicinu rakstīt uz norādīto epastu un tad sarakstē pastāstīšu par nodarbību uzbūvi un to biežumu.

Ja kādai no bloga lasītājām aktuāls ir matemātikas jautājums, tad vēl ir brīvas vietas uz nākamās ceturtdienas (28. marta) nodarbību, kurā viss būs par un ap matemātiku Montesori pedagoģijā. Ja Tevi tas interesē, tad raksti epastu uz evelina@mammassmaids.net

Jauku nedēļas turpinājumu vēlot,
Evelīna :)

P.S. Paldies visām mammām par atsaucību un interesi! Gan rīta, gan pēcpusdienas grupa ir nokomplektētas!

5 domas par “Nodarbību cikls “Montesori mājas apstākļos” (papildināts ar P.S.)

      1. Jā, būšu augusta vidū uz divām nedēļām! varbūt tad Tev būs kāda kārtējā nodarbība, kurai varētu pievienoties!:)

      2. Zini, mēs visas 5 nodarbības mēģināsim iespēt līdz jūnija pirmajai pusei, jo vasarā visi pa laukiem un pie dabas. Bet kas zina, kas zina, varbūt augustā arī kaut kas saorganizējas. :)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s