RIO 2016 (papildināts 17.08.)

Jau pavisam drīz sāksies vasaras Olimpiskās spēles (5. augustā).

Vasaras olimpiskās spēles

Vēlos piedāvāt kartīšu materiālu un kādas idjeas, kā kopā ar bērniem gatavoties spēlēm, tās izbaudīt un izmantot izglītojošiem nolūkiem.

Šis ir kartīšu materiāls, ar kura palīdzību bērns var apgūt dažādu Olimpisko sporta disciplīnu nosaukumus un piktogrammas. Piktogramma ir rakstu zīme (piemēram, nosacīts attēls), kas apzīmē jēdzienu. Lai lejuplādētu kartīšu materiālu, jāuzklikšķina uz bultiņas, zem kuras ir līnija.

 

Par teikvando – ir redzēta divu veidu rakstība – gan teikvando, gan taekvondo (http://taekvondo.lv/). Ieliku materiālā abus variantus, tad nu lietojiet to, kuru atrodiet par labu esam.

Internetā var atrast interesantu dokumentu, kurā ir iespēja apskatīties dažādas Olimpisko sporta veidu piktogrammas, kā tās gadu gaitā ir mainījušās. Ar bernu var pārrunāt, kādas ir piktogrammas (maniem vārdiem – īsas un kodolīgas, nekā lieka) un aicināt viņus radīt savējās saviem mīļākajiem sporta veidiem.

Kad bērns piktogrammas un sporta veida nosaukumus apguvis, tad var piedāvāt arī šādu rakstīšanas vingrinājumu.

 

Ja bērns ir liels rakstītājs, tad viņam šīs lapas var izdrukāt un ļaut (ar vai bez piktogrammu kartītēm) aizpildīt. Ja bērns uz rakstīšanu ir “jāiekustina”, tad uzdevumu var arī sagriezt strēmelēs. Lai bērns izvelk vienu “strēmelīti” un uzraksta attiecīgā sporta veida nosaukumu. Ja nepieciešama palīdzība, lai izmanto kartīšu materiālu.
Vēl kāda ideja, kā “iekustināt” bērnu uz rakstīšanu – pieaugušais ar parasto zīmuli pavisam viegli uzraksta priekšā sporta veidu un bērns ar tumšāku rakstāmo pārraksta pāri pieaugušā rakstītajam.

20160726_195508

Kartīšu materiālu var papildināt ar fotogrāfijām, kurās var redzēt attiecīgo sporta veidu. Kad gatavojāmies Londonas Olimpiskajām spēlēm, tad izveidoju savu fotogrāfiju izlasi. To var aplūkot un lejuplādēt šeit.

20160726_195652

Fotogrāfijām otrā pusē ir kontrolpunkti. Tādi paši kā kartīšu materiālam. Bērns var pats sevi pārbaudīt – vai piktogramma atbilst sporta veidam fotogrāfijā.

Fotogrāfijas var izmantot, pētot un šķirojot sporta veidus, piemēram, kopā ar bērnu var meklēt sporta veidus, kuros izmanto bumbas? Cik tās ir dažādas – lielas, mazas, garenas. Cik sporta veidos brauc ar riteņiem un vai visos tie ir vienādi? Kuri sporta veidi ir ārpus telpām, kuri telpās? Cik sporta veidos ir jāpeld? Cik daudz jāpeld? Kādi tērpi ir cīņu sportistiem? Kuros sporta veidos ir jālieto ķiveres vai kādi citi galvas sargi? Kuri ir komandas un kuri individuālie sporta veidi?

Fotogrāfijas var papildināt ar kādiem video no YouTube. Šeit ir Olimpiskais youtube kanāls. Maniem bērniem ļoti interesanta un aizraujoša šķiet sinhronā peldēšana. Bērni skatījās, kā meitenes peld, nirst un dejo ūdenī un brīnījās (īpaši par momentiem, kuros var redzēt, kas notiek zem ūdens). Meitenēm varētu interesēt, kā sinhronās peldēšanas pārstāvēm neizjūk frizūras un neizsmērējas kosmētika? ;) Daiļlēkšana lika puišiem noelsties un izbrīnā saukt – Kā viņi tā prot! :) Un arī BMX bērnus vienaldzīgus neatstāja.

Latvijas Olimpisko komandu var aplūkot šeit. Kopā ar bērnu var pārrunāt, kas sportistam ir jāveic, lai iekļūtu Olimpiskajā komandā. Pastāstiet, ka katrai komandai ir arī savi īpašie sporta tērpi. Latvijas komandas sportas tērpus var aplūkot šeit. Ja bērnam ļoti patīk zīmēt, varbūt pat modelēt tērpus, tad var aicināt viņu uzzīmēt sporta tērpus nākamajai vasaras olimpiādei.

Olimpiādi var izmantot kā ģeogrāfijas “stundu”, skatīties kartē, kur ir Brazīlija, pētīt, cik tālu vai tuvu Brazīlijai ir Latvija. Kuri sportisti dzīvo vistuvāk, kuriem jālido vistālāk. Ja bērnam patīk skaitļi un statistikas veidošana, tad var zīmēt tabulas un skaitīt, cik un kuras valstis izcīnīs Olimpiskās medaļas. Kopā ar bērnu var pārrunāt, kā tas nākas, ka no vienas valsts ir TIK daudz sportistu, bet no citas maz. Var noskaidrot, cik iedzīvotāju ir vienā vai otrā valstī. Šī ir iespēja pētīt dažādu valstu karogus un valstu nosaukumu saīsinājumus. Kā jau noprotat, ideju ir bez malas un gala. :)

Ir vērts bērnam pieminēt, ka ir arī paralimpiskās spēles (tās parasti ir uzreiz pēc Olimpiādes). Un cik tas ir apbrīnojami, ka cilvēki, kuriem ir kādi kustību traucējumi, spēj tik daudz! Te vairāk informācija par paralimpiskajām spēlēm. Un šeit iedvesmojošs video par “superhumans” – paralimpisko spēļu reklāmas rullītis.

Olimpisko spēļu kontekstā var runāt par daudz un dažādām tēmām, piem., celtniecību. Var aplūkot, kāds izskatās Olimpiskais ciemats, kurā dzīvo sportisti. Var runāt par to, kā izmainījās Brazīlijas galvaspilsētas Riodežaneiro ainava, pateicoties spēlēm. Kādas celtnes tika celtas, lai spēles varētu notikt (dažādi stadioni, velo trases, peldbaseini, …). Šeit kāds 2014. gada video, kurā bērni stāsta, kas pilsētā tiks būvēts, lai varētu notikt Olimpiskās spēles.

 

Ar lielākiem bērniem var runāt par dopingu, par to, kāpēc kādiem sportistiem dalība olimpiādē ir liegta un kādiem sportistiem Olimpiskās medaļas tiek arī atņemtas.

Kopā ar bērnu variet pārrunāt, vai arī starp latviešiem ir kādi Olimpiskie čempioni?
Latvijas valsts karogu Riodeženeiro Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā ienesīs mūsu divkārtējais Olimpiskais čempions – Māris Štrombergs. Mārim Štrombergam šīs būs jau trešās olimpiskās spēles. Viņa stāsts arī YouTube.

 

Internetā noteikti var atrast arī interesantus video par Olimpisko spēļu vēsturi un to, kā tiek izraudzīta Olimpisko spēļu norises vieta.

Ja Tev ir kādas idejas par to, kā kopā ar bērniem izzināt Olimpiskās spēles, dalies ar tām tepat komentāros. Paldies!

Lai Tev un bērniem jauks un sportisks vasaras turpinājums un lai daudz jauku pārsteigumu vasaras Olimpiskajās spēlēs!

Ar sveicieniem,
Evelīna :)

P.S. Ja Tev nav skaidrs, kā īsti lietot kartīšu materiālu, tad iesaku ielūkoties Viktorijas blogā (paskrollē uz leju līdz kartītēm par meža zvēriem).

P.S.2. Izveidoju meitai šādu darba lapu – burtu režģis. Tajā jāatrod sporta disciplīnu nosaukumi. Varbūt noder arī Tev!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s