Dzimšanas dienas ilustrācija Montessori stilā

Par šādu pieeju dzimšanas dienas atzīmēšanai es pirmo reizi izlasīju grāmatā “How To Raise An Amazing Child the Montessori Way”. Vēlāk par to uzzināju arī Montessori kursos.

Man ļoti patīk, ka ar šo ilustrāciju/prezentāciju bērniem ļoti uzskatāmi var parādīt, kā veidojas viņu gadu skaits – palīdz bērnam izprast laika plūdumu. Vienlaicīgi ilustrācija prezentē arī Zemes ceļu apkārt Saulei no laika posma, kad bērns piedzima.

Šai aktivitātei nepieciešamas šādas lietas:

  • mazs globuss (es izmantoju kādreiz veikalā Tiger pirkto piepūšamo bumbu – zemeslodi);
  • svece un sērkociņi;
  • aplis (vai elipse), kuru izveido, piem., no auduma lentas;
  • spilgtākie momenti/piezīmes no katra bērna dzīves gada un fotogrāfijas.

Aktivitāte izskatās apmēram šādi (zemāk var lasīt, kā es to darīju Adrianas 3. dzimšanas dienā un tad man vēl nebija ne gadalaika apļa, ne gada ķēdes):
Sveci novieto apļa (elipses) vidū un aizdedzina (to var darīt arī pats jubilārs). Atgādini bērniem, ka tā ir uguns un, ka uguns ir karsta, tāpēc viņiem jāsēž savās vietiņās un jāskatās.

Aktivitātes vadītājs (šajā gadījumā es) saka: “Šī svece – gaisma – mums reprezentē Sauli – to pašu sauli, kuru redzam debesīs. Saule ir ļoti liela un karsta, pateicoties tai mēs un daba ap mums varam augt.”

Vadītājs paņem globusu un lēnām iet pa līniju apkārt Saulei un saka: “Šis globuss reprezentē zemi – planētu, uz kuras mēs dzīvojam. Zeme riņķo ap Sauli. Zemei ir nepieciešams daudz laika, lai tā apietu apkārt Saulei. Lai Zeme apietu apkārt Saulei, tai ir nepieciešams vesels gads.”

Tad vadītājs iedod globusu bērnam un saka, lai bērns gatavojas iet apkārt Saulei – tāpat kā to darījāt jūs.

Vadītājs sāk stāstīt stāstu par jubilāru (tālāk būs mans stāsts par Adrianu):
“Šodien mēs svinam Adrianas dzimšanas dienu, un mēs to svinēsim ļoti īpaši. Adriana lēnām un prātīgi nesīs globusu apkārt svecei 3 reizes, jo viņai ir jau 3 gadi.”
Adriana uzsāk savu ceļojumu ar globusu apkārt Saulei. “Viņa vēl nebija piedzimusi, kad mamma un tētis, kā arī citi radi un draugi, viņu jau dikti gaidīja. Bija 2008. gada 26. maijs un Adriana piedzima 20 min pirms pieciem pēcpusdienā. Adriana piedzima mājās un viņu sagaidīja tētis un vecmāte Dina. Šeit ir bilde ar Adrianu – tikko piedzimušu.” Vadītājs parāda visiem klātesošajiem fotogrāfiju un tad to novieto aplī netālu no sveces.

Vadītājs aicina Adrianu apiet apkārt Saulei vēl vienu reizi un saka: “Adrianai ir viens gadiņš un tas tiek svinēts vairākos piegājienos kopā ar radiem un draudzenēm. …” tad vadītājs parāda fotogrāfiju ar pirmās dzimšanas dienas svinībām.

Pēc tam Adriana apiet otru apli un vadītājs parāda otrās dzimšanas dienas svinību bildi. Kamēr jubilārs lēnām apiet trešo apli, tikmēr vadītājs uzsver vairākus svarīgākos momentus no Adrianas trešā dzīves gada. Kad Adriana apgāja ap “Sauli” trīs reižu, tad es teicu: “Adrianai tagad ir 3 gadi un šodien ir viņas dzimšanas dienas svinības. Kopš Adrianas dzimšanas dienas Zeme ir apgājusi apkārt Saulei trīs reizes.”

Tad šo svētku ceremoniju var noslēgt ar kādu dzimšanas dienas dziesmu. Mēs parasti dziedam šādu:

“Tavā dzimšan’s dienā, jaukā, priecīgā.
Visi Tavi draugi Tevi sveicina. (Šaja brīdī visi māj ar roku, skatoties uz jubilāru :))
Vēlam lai Tu krātu spēku gudrību un, lai saglabātu tīru sirsniņu!”

Zemāk video, kur Adriana ar Niklāvu dzied šo dziesmiņu.

Priecīgu dienas turpinājumu vēlot,
Evelīna :)

P.S. Šogad es šo aktivitāti veikšu ar gadalaiku apļa un gada ķēdes palīdzību. Svece būs pa vidu gadalaika aplim, ķēde izkārtota apkārt, lai bērns redz, ka Zemei nepieciešamas 365 vai 366 dienas, lai apietu apkārt Saulei.

– – – – –

Foto un video: Andris Sproģis
Pirmajā bildē man puncī ir Andrejs Kristians, kuram uz šo brīdi ir jau 7 mēneši. :)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s