Laika kapsula

Vairākos bloga ierakstos esmu atsaukusies uz grāmatu “How To Raise An Amazing Child the Montessori Way”. Man ļoti iepatikās tajā aprakstītā ideja par “Laika kapsulu”, kuru arī īstenoju uz Adrianas 3. dzimšanas dienu.

“Laika kapsula” ir tāda kā kaste, kurā ir lietas, kas ir saistītas ar bērna konkrēto dzīves gadu. Tās varētu būt fotogrāfijas no aizvadītā gada, varbūt kāds CD vai DVD, vēstule no mammas un tēta, kādi mākslas darbu vai citas lietas. Uz kastes redzamā vietā ir pielīmēts attiecīgais dzīves gads (piem., “3”) un tā tiek nolikta tā, lai bērns tai var tikt klāt un, lai jebkurā mirklī var to arī pats apskatīt un izspētīt. (Mums gan pašreiz Adrianas 3. dzīves gada kaste atrodas austāka plauktā un viņa tai netiek klāt. ;))

Mūsu izveidotajā laika kapsulā ietilpa šādas lietas:

 • bildes no Adrianas trešā dzīves gada, kurām otrā pusē ir arī pavisam īss apraksts par to, kas bildē ir redzams;
 • Adrianas spilgtākie zīmējumi un pirmie pieraksti/vēstules/iepirkumu saraksti;
 • kādas biļetes no pasākumiem/vietām, kuras viņa apmeklēja pirmo reizi;
 • kādi mazie rokdarbi;
 • kartītes no vecāsmammas (manas omammas) un citiem draugiem un radiem uz dažādiem svētkiem;
 • mūsu “laika kapsulā” ir arī Adrianas 3. dzīves gada spilgtāko notikumu apkopojums, kas sevī ietver: momentus no Adrianas valodas attīstības, spilgātie jaunvārdi, teikumi … momenti no jaunu prasmju apguves (piem., podiņmācība, griešana ar šķērēm, apģērbšanās, …), u.c., manuprāt, svarīgas lietas;
 • notis no viņas iecienītākās tā brīža dziesmas “Zaķim šodien ir brīvdiena”.

“Burtu ballītes” laikā arī viesiem bija iespēja šo Adrianas 3. dzīves gada kasti (atmiņu lādi/kasti) aplūkot. Bildēm bija īpaši liela piekrišana.

Kā Tu saglabā un organizē bērna darbiņus un īpašās atmiņas?

Ar sveicieniem,
Evelīna :)

4 domas par “Laika kapsula

 1. Mēs veidojam tā saukto folderi- Laurim ir sava mape, kurā salikt savus darbiņus un fotogrāfijas. Viņš to labprāt arī sakārto un pāršķirsta, jo mums ar vīru arī katram ir sava mape, kurā liekam sev svarīgus dokumentus.
  Man iepatikās ideja par to, ka novietot bērnam aizsniedzamā vietā, kur viņš var ik pēc laika paskatīties.

  1. Inese, ideja par folderi arī forša. Kau jau rakstā minēju, tad Adītes darbiņu/zīmējumu/atmiņu kasti pagaidām vēl neturu bērniem pieejamā lietā, citādāk viss būtu “all over the place”. ;) Bet tuvojoties viņas 4.dz.d, noteikti noņemšu no plaukta un došu viņai apskatīties/papētīt.

 2. Man ļoti patīk tā doma, vienīgi es domāju par to, ka baigi daudz sanāk “aizkrauties”. Esmu no tām mammām, kurai patīk saglabāt, bet traki daudz tādu lietu :D Līdz kādam vecumam Tu plāno taisīt laika kapsulas?

  1. Laura, es tiešām nezinu, cik ilgi šo praktizēšu. Vienu brīdi domāju, ka to varētu darīt līdz “skolas vecumam” (resp., līdz kādiem 7 gadiem). Man arī nepatīk “aizkrauties”, tāpēc šādas “Laika kapsules” jātaisa pēc iespējas nelielas ;) (varbūt max A4 izmērā).

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s