Makaronu šķirošana

Šodien līst lietus, tāpēc parādīšu kādu pavisam vienkāršu vingrinājumu, kuru jau šovakar var likt lietā.

Šis būs makaronu šķirošanas vingrinājums. Makaronu vietā varētu būt pērlītes, gliemežvāki, LEGO klucīši, pogas, rudens veltes (piem., kastaņi, čiekuri un ozolzīles) vai kas cits, kas mājās atrodams. Tātad ir vajadzīgs šķirojamais materiāls un trauciņi, kuros to sašķirot. Šis ir Montessori iedvesmots praktiskās dzīves un sajūtu vingrinājums, kuru var piedāvāt bērnam ap 3 gadu vecumu.

Zemāk var redzēt makaronu šķirošanas vingrinājumam nepieciešamo – paplāte (nav obligāta, bet, ja vingrinājumu pēc tam noliek plauktā vai citur, kur bērnam tas ir pieejams, tad iesaku to likt uz paplātes, kurpju kastē, groziņā vai kur citur, kur bērns varētu atrast visu nepieciešamo konkrētā vingrinājuma veikšanai), 3 veidu makaroni un 3 caurspīdīgi (biezpiena) trauciņi, kur likt sašķirotos makaronus.

Pieaugušajiem šķirošana var likties ļoti vienkāršs uzdevums, bet bērnam, kurš ar to saskaras pirmo reizi, tas nebūt tā nešķiet. Tāpēc iesaku ievērot visus zemāk pieminētos soļus/posmus, iepazīstinot bērnu ar šo vingrinājumu un šķirošanas jēdzienu.

Šim vingrinājumam ir 4 posmi.

1. Visi makaroni atrodas sašķirotā veidā (kā augstāk attēlā). Mamma (vai cits pieaugušais) paņem vienu makaronu no viena trauciņa un demonstratīvi rāda, ka tausta to ar rokām un neskatās uz to. Mamma mudina bērnu to atkārtot un abi kopā iepazīstas ar makaroniem visos trauciņos (var pārrunāt, cik tie ir dažādi un kādas ir izjūtas, tos taustot – ir vītņmakaroni (jeb spirāļformas), ir trubiņ-makaroni un makaroni kā gliemežvāki).

Tātad pirmajā posmā makaroni (vai citi priekšmeti) ir jau sašķiroti un bērns iepazīstas ar kategorijām.

2. Pa vienam makaronam no katra trauciņa atrodas lielajā bļodā. Mamma izņem vienu no lielās bļodas un salīdzina pēc kārtas ar makaroniem, kas atrodas trauciņos. Kad atrasti vienādie, ieliek makaronu attiecīgajā trauciņā.

Šajā posmā kategorijas ir dotas un bērns mācās pakārtot priekšmetus konkrētai kategorijai.

3. Katrā trauciņā ir tikai viens makarons (katrs no savas kategorijas), pārējie salikti lielajā bļodā. Visi makaroni no lielā trauka tiek sašķiroti mazajos trauciņos.

Tātad kategorijas ir dotas, bet kategoriju pārstāv tikai viens priekšmets.

4. Visi makaroni ir lielajā bļodā un bērns pats nosaka kategorijas un sašķiro priekšmetus.

Lielāks bērns var darboties ar aizsietām acīm vai ar lielāku šķirojamo kategoriju skaitu.

Ar šī vingrinājuma palīdzību bērns trenē stereognostiskās sajūtas un to saistību ar vizuālo iespaidu. Trenējas šķirošanā/priekšmetu kategorizēšanā, lai vēlāk šīs zināšanas varētu pielietot ikdienā.

Lai jums jauka šķirošana,
Evelīna :)

Viena doma par “Makaronu šķirošana

  1. Mēs jau ko līdzīgu daram 14mēneši. Es gan pati nodarbojos ar šķirošanu. Mazais vairāk ar bēršanu un pārlikšanu no viena trauka otrā. Bet ir arī škirojis. Neuzspiežu. Ļauju izvēlēties un daru arī paralēli.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s