5 idejas Adventes kalendāram

 

Jau pavisam drīz būs atnācis Adventa laiks, kurā esam aicināti norimties un gatavoties Jēzus dzimšanas svētkiem. Jāatzīst gan, ka, pateicoties daudzajiem pasākumiem bērnudārzos, skolās, darba vietās un draudzēs, mēs šajā laikā varam tikt ierauti notikumu un dāvanu juceklī, steigā un satraukumos. Tāpēc, ja jums ir vēlme padarīt šo laiku īpašu, piepildītu vairāk ar mieru nekā ar nemieru, dusmām, aizkaitinātību, tad par to jāsāk domāt jau laicīgi (tagad laikam varētu būt pēdējais brīdis, lai būtu laicīgi :)).

No bērnības atceros, ka pirmais Adventes kalendārs mūsu ģimenei tika atsūtīts no draugiem Vācijā. Tas bija ļoti skaists un ar garšīgām konfektēm – katru dienu citādāku. Laikam tādēļ man jau no mazām dienām ir bijusi patikšana uz dažādiem Adventes kalendāriem.

Sākot no 2010. gada, kad meitai bija 2 ar pus gadi, mūsu ģimenē ir bijis Adventes kalendārs, kas decembra mēnesi un gatavošanos Kristus dzimšanas svētkiem ir padarījis īpašu.

Pastāstīšu par 5 kalendāra idejām, kuras aizvadītajos gados esam izmantojuši.

  1. Adventes kalendārs ar saldumiem.

Liekas, ka šis varētu būt visvienkāršāk sagatavojamais Adventes kalendārs. Galvenais saprast, kur saldums tiks ielikts – papīra tūtiņā, maisiņā, aploksnē, … variantu ir daudz un, ja tikai interneta meklētājā ieraksta īstos atstlēgas vārdus, tad tiksiet pie daudzām idejām. Mana pieredze ar saldumiem Adventes kalendārā ir tāda, ka labāk tomēr mazāk nekā vairāk (ja nu vienīgi jūsu bērni ir pieraduši, ka katru dienu ir kāds saldums). Saldumi, protams, arī var būt dažādi. Šeit es vairāk domāju dažādas konfektes – šokolādes, ledenes, gumijkonfektes,… Es piedzīvoju to, ka šādi ir ļoti viegli pieradināt bērnu pie ikdienas cukura devas un mūsu gadījumā arī iedzīvoties vēdera aizcietējumos (atvainojos par šādu piezīmi, bet tā bija reāla problēma, kas mūsu Adventa laiku padarīja trauksmainu). Ja izvēlēsieties šo kalendāra veidu, tad ieteiktu izmantot pēc iespējas veselīgākus saldumus.

  1. Adventes zeķe jeb kalendārs ar maziem priekšmetiem.

Šis kalendārs bija svētku zeķe, kurā katru dienu tika ielikts kāds priekšmets, kuram klāt tika pielikta lapiņa ar norādi uz Rakstu vietu Bībelē. Piemēram., 7. decembrī bērns no maisiņa izvelk sāļos krekerus zivs formā un uz pievienotās lapiņas izlasa “Ja esi patiesi izsalcis, ar šiem cepumiem savu izsalkumu nevarēsi remdēt! Bet Jēzus varēja no mazumiņa izveidot lielu daudzumu. Izlasi: Mateja ev.14:13-21”. Un tad bērns kopā ar vecāku izlasa attiecīgo Rakstu vietu un uzzina, kā Jēzus paēdināja ļoooti daudz cilvēku. Šo ideju kalendāram var atrast šeit un tas ir tapis sadarbībā ar Āgenskalna baptistu draudzi.

  1. Isaja koks (citos avotos Jesses koks)

Šī ir iespēja Adventa laikā iepazīties un pārrunāt Bībeles stāstus, kas mūs kopā ar bērnu “ved” no ķēniņa Dāvida tēva Isaja līdz Jēzus piedzimšanai.

Bērns katru dienu pagatavo dekorāciju, kas tiek iekārta kādā zarā (Isaja kokā) un kopā ar vecāku izlasa konkrēto Rakstu vietu. Sākotnēji zari ir tukši, bet, jo tuvāk nāk Kristus dzimšanas diena, jo zari ir pilnāki un jūs – gatavāki svētkiem.

Visus materiālus, kas saistīti ar šo Adventes kalendāru, jūs variet atrast LBDS mājas lapā.

ak-2012

  1. Aktivitāšu kalendārs.

Katru dienu bērns atver aploksnīti, kas kaut kur iekārta vai atrod zīmīti, kas kaut kur noslēpta vai vienkārši ielikta jūsu Adventes kalendārā. Zīmītē ir īss tekstiņš ar to, kāds konkrētajā dienā darbiņš gaidāms. Galvenā doma (tāpat kā iepriekšējiem diviem kalendāriem), ka tas ir kaut kas, ko jūs (vecāks un bērni) variet darīt kopā, piem., “Šodien cepsim piparkūkas!” vai “Šodien sagatavosiem sveicienus mūsu kaimiņiem”, “Šodien iesim pabarot pīles”, “Šodien izveidosiem zīlītēm barotavu”, “Šodien brauksim uz pilsētu un skatīsimies, kā tā izdekorēta”, “Šodien nodosim mūsu sagatavoto dāvaniņu “Zvaigzne austrumos”“. Kā noprotat, iespējas ir ļoti plašas. Ja ir nepieciešama iedvesma, tad centra “Līna” mājas lapā var atrast idejas šādām aktivitātēm.

  1. Adventa laika aktivitāšu kubs.

Vēlējos, lai šajā laikā bērni vairāk pastrādātu ar Montessori materiāliem (attiecīgajā gadā akcents tika likts vairāk uz kopīgo mācīšanos), tāpēc aktivitātes bija saistītas ar vienu vai otru Montessori materiālu un tēmu, kas būtu vēl apgūstama vai atkārtojama. Darbošanās ar kubu notika šādi – viens no bērniem uzmeta lielo metamo kauliņu un tad skatījās, kuru no darbiņiem attiecīgajā kolonnā viņš vēlētos kopā ar pārējiem bērniem darīt.

ak-2013

Facebook redzēju ideju “apgrieztajam” Adventes kalendāram, kurā bija tukšs grozs ar šādu ideju – katru Adventes dienu tajā ielikt kādu noderīgu priekšmetu vai ēdienu un Ziemassvētku dienā nu jau pilno grozu kādam, kuram klājas grūtāk, uzdāvināt.

Pirms kāda laika vecākais dēls apvaicājās, vai arī šogad būs tās zīmītes ar uzdevumiem? Tad nu izskatās, ka arī man ir pēdējais brīdis, lai sāktu domāt par mūsu ģimenes Adventes kalendāru.

Lai pēc iespējas mierpilns jūsmājās Kristus dzimšanas dienas gaidīšanas laiks!

Ar sveicieniem,
Evelīna :)

P.S. Bonusā vēl viena ideja ;) – iepriekšējā Adventa laikā, pateicoties draudzenes gādībai un mīlestībai, arī man bija Adventes kalendārs, kurā katru dienu varēju atvērt aploksnīti un, malkojot rīta kafiju vai tēju, lasīt man adresētas pārdomas un Rakstu vietas no Bībeles. Varbūt arī Tu gribi iepriecināt savu draudzeni vai laulāto, pagatavojot Adventes kalendāru tieši viņai vai viņam. Starp citu, Zanes blogā variet atrast ļoti daudz ideju dažādām nodarbēm kopā ar bērniem Adventa laikā.

Divus gadus mums ir bijis ne manis gatavots Adventes kalendārs.

ak-2014

Reiz mēs no draugiem aizņēmāmies šos skaistos zaļos cimdiņus un katru dienu tajos bija ar roku rakstīta zīmīte (rakstīju ar roku, lai meita trenējas izlasīt rokrakstu), katru rītu cimdiņš bija kaut kur dzīvoklī paslēpts. Tā nu bērni katru rītu cēlās, vēlās un uzreiz meklēja īpašo cimdiņu!

Citu gadu atkal aizņēmāmies Krūmiņu dienu sērkociņkastītes, kurās arī katru dienu ieliku, ar roku rakstītu zīmīti.

Paldies, Zane, par sadarbību! :)

Varbūt arī jums draugos ir ģimenes, no kuriem varētu aizņemties kādu Adventes kalendāru, tad atliktu piedomāt vairs tikai par kalendāra saturu. :) Lai izdodas!

2 domas par “5 idejas Adventes kalendāram

  1. Es arī tieši šodien iedomājos, ka jāsāk domāt, kāds izskatīsies Adventes kalendārs un ko likšu iekšā. Mēs laikam turpināsim tradīciju ar aktivitātēm, jo šokolādes kalendārus tāpat nākas pirkt atsevišķi.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s